Futboll

Champions League/ Inzaghi sfidon Bayern, Atletico Madrid pret Çhelsea

Sot në mbrëmje do të rikthehet Champions League, teksa Lacio ka një detyrë të vështirë përballë kampionëve në fuqi të Bajern Mynih. Një sfidë jo e lehtë, por Lazio e Simone Inzaghi –në ndeshjen e parë të raundit të 1-8-ave të Ligës së Kampionëve – dëshiron të vazhdojë të mahnisë pasi faza e grupeve është kapërcyer pavarësisht emergjencës së madhe: ” Ne duam të ofrojmë një ndeshje që na lejon të mbajmë kualifikimin deri në fund. Duket e pamundur, por skuadra ime është e pjekur dhe ne tashmë kemi luajtur edhe ndeshje të tjera si jofavoritë.”

Sfida kundër bavarezëve vjen pas një rikthimi të rëndësishëm në kampionat, deri në fitoren e ngushtë kundër Sampdorias: “Prej kohësh e dinim se duhej të përballeshim me Bayern Mynih, por deri të dielën koka ishte e përqendruar në kampionat. Tani do të kemi për tu përballuar me këtë sfidë pa u stresuar dhe me përulësi – vazhdoi Simone Inzaghi, i cila më pas specifikoi me krenari -. Në rrugën tonë ne kemi luajtur shumë finale, e dimë se si përgatiten dhe si luhen ndeshjet e këtij lloji”.

Raundi i parë në Olimpico është ai në të cilin Lazio duhet të përpiqet t’i vërë bavarezët në vështirësi, në kohën kur ekipi i Flick kthehet nga një pikë në dy ndeshje në Bundesliga, por edhe nga fitimi i Botërorit për Klube: “Përplasjet kundër Frankfurt dhe Bielefeld nuk shkuan mirë. Tani ne duhet të jemi në krye në Champions League: këto janë ndeshje të veçanta për ne dhe unë pres që ekipi të jetë veçanërisht i motivuar. Unë dua që Bayern të tregojë se çfarë mund të bëjë nga fillimi dhe jam i bindur që ekipi do ta tregojë atë nesër’’- deklaroi trajneri i Bayern, Hans Flick që i kërkon ekipit të tij një rikthim të shpejtë pas disfatës në Bundesliga.

“Ne ende kemi në mendje ndeshjet e tyre kundër Dortmund, ata luajtën shumë mirë – vazhdoi Flick – Klose gjithmonë mund të na ndihmojë, jo vetëm kundër Lazio, sepse ai gjithmonë ka ide të mira. Ai ka luajtur me disa nga lojtarët e tyre dhe e njeh trajnerin Inzaghi”.

Ndërkohë, ndeshja tjetër e mbrëmjes është ajo mes Atletico Madrid dhe Chelsea. Spanjollët e Simeones kanë pësuar disa zhgënjime në kampionat së fundmi, ndërsa nga ana tjetër Chelsea është përmirësuar në drejtimin e trajnerit Tomas Tuchel.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë