Financa Personale

Çfarë do të thotë për investitorët vala e katërt e Covid në Europë

Pikërisht kur u duk sikur më në fund mund të kishte mbaruar slita e bllokimit të 18 muajve të fundit, numrat e infeksionit Covid po rriten në të gjithë Europën, duke rritur frikën se ne mund të jemi në rrugën për një periudhë tjetër të dhimbshme pasigurie të zgjatur.

Javën e kaluar, Austria u bë vendi i parë në Europë që njoftoi një tjetër bllokim kombëtar. Dhe fundjavën e kaluar, protesta masive kundër kufizimeve u zhvillua jo vetëm në Austri, por edhe në shumë vende të tjera europiane.

Përgjigja më e ashpër vjen pasi Hans Kluge, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i tha BBC-së se Europa mund të shohë gjysmë milioni të tjerë vdekje deri në pranverën e ardhshme në mungesë të kufizimeve më të ashpra.

Për momentin do t'ua lëmë shkencëtarëve analizat mjekësore. Por a janë bllokimet më të ashpra – dhe efektet e dëmshme në ekonomi – diçka për të cilën investitorët duhet të shqetësohen?

Europa kontinentale po fut sërish kufizime

Belgjika, e cila ka vaksinuar plotësisht pothuajse 75% të popullsisë së saj – madje edhe më e lartë se shkalla e MB-së prej mbi 69% – kohët e fundit ka rifutur kufizime ndërsa rastet hapen në të gjithë vendin. Qeveria zgjati rregullat e punës nga shtëpia dhe vendosi ligje më të rrepta për ata që nuk janë të vaksinuar.

Kjo është e ngjashme me Austrinë, ku qeveria prezantoi një bllokim kombëtar vetëm disa ditë pasi futi një "bllokim për të pavaksinuarit" dhe u bë vendi i parë në Europë që i bëri të detyrueshme vaksinimet me një ligj që do të hyjë në fuqi në shkurt të vitit të ardhshëm.

Gjermania, ndërkohë, po sheh një rritje të njësive të kujdesit intensiv, me vendin që po përjeton një nga rritjet më të mprehta të rasteve që nga fillimi i nëntorit. Personat e pavaksinuar në Greqi nuk mund të hyjnë në asnjë hapësirë ​​publike të brendshme, duke përfshirë restorantet dhe palestrat.

Por, qartë, shqetësimi më i gjerë për ekonominë globale është se sa më shumë të shohim pjesë të globit të mbyllura, aq më shumë presion ka mbi zinxhirin e furnizimit dhe inflacionin dhe aq më keq mund të bëhen problemet aktuale.

“Investitorët janë më të shqetësuar nëse Gjermania, ekonomia më e madhe e Europës, do të ndjekë shembullin dhe do të vendosë gjithashtu kufizime drastike për Covid-in,”- thotë Carl B Weinberg, kryeekonomist në High Frequency Economics. “Nëse Gjermania mbyllet, Europa do të kthehet në recesion”, tha ai për New York Times.

“Gjermania kontribuon me 29.6% në PBB-në e eurozonës, pothuajse dhjetë herë më shumë se 3.3% e Austrisë. Një mësim nga pandemia është se masat e ashpra nuk mund të përjashtohen”, thotë Holger Schmieding, kryeekonomist në bankën gjermane Berenberg, në The Telegraph.

Siç thotë New York Times, javët para Krishtlindjeve janë disa nga datat më të rëndësishme të blerjeve në Gjermani dhe Austri me tregje të jashtme që ofrojnë një pjesë të konsiderueshme të të ardhurave gjatë periudhës festive. Pra, fantazma e një tjetër bllokimi kombëtar në Gjermani pothuajse me siguri do të godiste rritjen.

Një pyetje tjetër është se çfarë ndodh me inflacionin dhe paketat bujare stimuluese nëse Covid mbetet jashtë kontrollit si në Gjermani ashtu edhe në Europë më gjerë?

Inflacioni vjetor i Eurozonës arriti në 4.1% në tetor, më i lartë se sa pritej. Tashmë ekzistonte frika se pengesat e furnizimit dhe rritja e çmimeve të energjisë do të shkaktonin çmime më të larta dhe do të kërkonin më shumë ndërhyrje të bankës qendrore, si zgjerimi i mbështetjes dhe detyrimi i bankave qendrore të printonin edhe më shumë para.

Megjithatë, ndërsa ekonomistët dhe ekspertët po japin alarmin në kontinent, pjesa tjetër e botës "ishte e patrazuar", thotë Bloomberg. Pse?

Pjesërisht sepse ne kemi qenë tashmë këtu. Kur varianti Delta nxiti një valë të tretë në Europë gjatë verës, tregjet ishin të patrazuar kryesisht sepse shtrimet në spital dhe vdekjet mbetën të ulëta. Dhe siç shprehet Rupert Thompson, shefi i investimeve në Kingsëood: “Çdo… zvarritje duhet të jetë shumë më e vogël se ajo e parë dimrin e kaluar”.

 Kjo është kryesisht për shkak se pilula e re Covid-19 e Pfizer "ul në mënyrë dramatike shtrimet në pacientët e infektuar me rrezik më të lartë në fazën e hershme dhe duhet të jetë gjerësisht e disponueshme që nga pranvera".

"Ndërsa titujt më të fundit të lidhur me Covid-in krijojnë njëfarë pasigurie afatshkurtër, ata nuk kanë gjasa të sinjalizojnë një ndryshim domethënës në perspektivën ekonomike ose të të ardhurave," pajtohen analistët e Morgan Stanley, sipas Bloomberg.

Pra, çfarë duhet të blini?

Goldman Sachs thotë se blerja e aksioneve ciklike si reagim ndaj çdo shqetësimi rreth mbylljeve është masa më e mirë.

“Ndërsa numri i viruseve tani po rritet dhe po rëndon mbi rihapjen e stoqeve, ndërsa vala e dimrit kalon, rënia e virusit dhe erërave të kundërta të inflacionit duhet të ofrojnë një nxitje afatshkurtër për të ardhurat e korporatave dhe marzhet për bizneset më të ekspozuara ndaj këtyre sfidave.”

Sektori i naftës dhe gazit është një shembull i mirë. Kërkesa për naftë ra kur aktiviteti ekonomik u godit rëndë vitin e kaluar, me çmimet globale të naftës së papërpunuar që arritën në nivelet më të ulëta shumëvjeçare. Çmimet e naftës së papërpunuar në SHBA madje për pak kohë u kthyen në negative. Por si standardet europiane ashtu edhe ato amerikane po tregtohen më të larta se nivelet para pandemisë dhe një rritje e çmimeve të gazit do të thotë se kërkesa për kompanitë e gazit dhe naftës vetëm po rritet.

Burimi: Money Week/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë