Bota

Çeki, presidenti i infektuar me Covid emëron kryeministrin brenda kutisë së xhamit

Nën një mbrojtëse pecigllasi, presidenti i Republikës Çeke është detyruar të pranojë betimin e kryeministrit të ri, pasi doli pozitiv me Covid-19. Milosh Zeman përshëndeti Petr Fiala gjatë ceremonisë zyrtare në rezidencën e tij në Pragë.

Presidenti 77-vjeçar ishte i ulur në një karrige me rrota dhe i shoqëruar nga një mjek i veshur tërësisht me pajisje mbrojtëse. Zeman u sëmur me Covid gjatë një qëndrimi prej gjashtë javësh në reanimacion, por arsyet nuk janë bërë të ditura.

Europianisti Fiala, pason kështu qeverinë e populistit Andrej Babis, të dobësuar përfundimisht pas përfshirjes së tij në skandalin financiar të lidhur me të ashtuquajturin 'Pandora Papers'.

Faqja e re është hapur në Pragë në një moment delikat me pandeminë që po kërcënon sërish jetë, llogari dhe ekuilibër politik.

Simboli i kësaj është ceremonia në rezidencën presidenciale në periferi të kryeqytetit çek, e mbajtur "në respektim të rreptë të masave shëndetësore" që të enjten e kaluar me presidenti Zeman, pak pasi doli nga spitali i infektuar me Covid.

Prandaj, për të shmangur çdo kontakt, Zeman mbërriti në një karrige me rrota dhe qëndroi gjatë gjithë kohës i ndarë nga Fiala me një kuti plastike xhami..

Sipas leximeve dhe interpretimeve më të akredituara të lajmeve politike në Pragë, qeveria e re çeke duhet të numërojë 18 ministra nga pesë partitë që nënshkruan marrëveshjen e koalicionit në nëntor, por është sërish pandemia ajo që dikton kohët dhe metodat.

Në fakt, emërimi i të gjithë kabinetit qeveritar mund të shtyhet për shkak të izolimit në të cilin është detyruar presidenti Zeman, sepse qëllimi i kreut të shtetit është që të takojë të gjithë ministrat përpara se t'i emërojë.

Dhe deri në emërimin e ekzekutivit të ri, kryeministri në largim, Babis, do të vazhdojë të udhëheqë qeverinë tashmë në pakicë të formuar nga lëvizja Ano (Veprimi i Qytetarit të Pakënaqur) dhe Social Demokratët (Cssd), sipas të gjitha gjasave deri në mesin e muajit të ardhshëm ose edhe në prag të Krishtlindjeve.

"Qeveria e re ka një periudhë të ndërlikuar përpara dhe shumë sfida. Unë dua që ajo të jetë qeveria e ndryshimit për të ardhmen", - tha Fiala në një konferencë shtypi si kryeministër.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë