Hyr

Lajme & Të tjera

Audiolajme

Xhamia dhe Kulla e Sahatit – zhyten në hijen e shumëkatëshes së re

Xhamia e Et’hem Beut, kryevepra arkitektonike e fillim shekullit ’19 në qendër të Tiranës, mund të mos ishte ekzistonte prej nëntoriët t 1944-s, nëse togeri i artilerisë gjermane nuk do t’i  kishte mbajtur vesh fjalët se bëhej fjalë për një vepër të rëndësishme. Konsulli gjerman i…

Xhamia dhe Kulla e Sahatit – zhyten në hijen e shumëkatëshes së re

Art dhe Kulture

Elina Duni – Anijet e Humbura, mes nanurisjes së xhazit dhe dhimbjes së emigrimit

Anijet e humbura në erë, dikur ishin  bërë prej mishi dhe gjaku. Ato ishin një ai e një ajo. Ato kishin ëndrra, por tani në erë, po bëhen të ftohta...Janë këto vargjet e shkruara nga Elina Duni në këngën Lost Ships, lajtmotivi i albumit më të…

Elina Duni – Anijet e Humbura, mes nanurisjes së xhazit dhe dhimbjes së emigrimit

Audiolajme

SPAK heton Bushatin, Rama: Përgjegjësi individuale

Daljen e kësaj të marte para gazetarëve, Kryeministri Edi Rama ja kushtoi infrastrukturës së ujësjellësave, por nuk iu shmang dot pyetjeve të lidhura me zhvillimet politike. Kryeministri u pyet në lidhje me hetimin e nisur nga SPAK ndaj deputetit socialist, Ervin Bushati, i cili gjithashtu është…

SPAK heton Bushatin, Rama: Përgjegjësi individuale

Audiolajme

Rama: Testimet, debat qesharak! Nëse dyshoni, silluni sikur e keni Covid

Kryeministri Edi Rama e cilësoi qesharak debatin për numrin e testimeve Covid. Ai tha se është e provuar që mes vendeve që kanë bërë më shumë testime dhe atyre që kanë bërë më pak nuk ka asnjë diferencë në pasojat e pandemisë. Duke folur në Kuvend,…

Rama: Testimet, debat qesharak! Nëse dyshoni, silluni sikur e keni Covid

Audiolajme

Kryemadhi s’e dëgjon Metën, shfaqet sërish pa maskë: Por do ta vendos në rrugë

Monika Kryemadhi ka shpërfilluar apelin e Presidentit Ilir Meta dhe në takimin e radhës me strukturat e partisë është shfaqur sërish pa maskë. Kryetarja e LSI-së ishte këtë të diel në një takim me të rinjtë në qytetin e Shkodrës. Në këtë takim, ajo tha se…

Kryemadhi s’e dëgjon Metën, shfaqet sërish pa maskë: Por do ta vendos në rrugë

Audiolajme

Meta: Padi në SPAK kundër Kuvendit dhe Qeverisë. Basha 10-të për pandeminë

Presidenti Ilir Meta doli në konferencën e përjavshme për shtyp me gazetarët. Që para daljes së tij në foltore u vu re prania e maskës, që kreu i shtetit më vonë e arsyetoi si domosdoshmëri nisur nga fakti që situata e pandemisë është përkeqësuar dhe si…

 • Kuvendi
 • Meta
 • SPAK
Meta: Padi në SPAK kundër Kuvendit dhe Qeverisë. Basha 10-të për pandeminë

Audiolajme

Hetimi i raportit të Dick Marty-t, Balla: Jo politik, por Basha të kërkojë falje

Partia Socialiste thotë se ngritja e Komisionit Hetimor parlamentar për të hetuar raportin e Dick Marty-t nuk ka asnjë prapavijë politike kundër Lulzim Bashës, por synon që të pastrojë emrin e Shqipërisë nga çdo dyshim që mund të ketë ende se janë kryer krime lufte. Raporti…

 • Basha
 • Haga
 • politike
 • Rama
 • UCK
Hetimi i raportit të Dick Marty-t, Balla: Jo politik, por Basha të kërkojë falje

Audiolajme

Testet e shpejta vijnë të paktën pas dy muajsh

Qeveria shqiptare ka gati financimin për testimet e shpejta anti-Covid, por ardhja e tyre në Shqipëri do të kërkojë më shumë se dy muaj kohë. Lajmi është konfirmuar nga kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Europën, Hans Kluge, që këtë të enjte ishte për një…

 • Covid 19
 • Kluge
 • Shendet
Testet e shpejta vijnë të paktën pas dy muajsh