Treg

ByteDance kineze propozon IPO të TikTok që të bëjë për vete Shtëpinë e Bardhë

Kompania kineze ByteDance po konsideron një ofertë fillestare publike (IPO) të TikTok Global, kompania e saj e re e propozuar për aplikacionin popullor të videos së shkurtër, nëse qeveria e SHBA-ve- miraton planin, thanë burimet e njohura me këtë çështje të enjten për agjencinë e lajmeve Reuters. .ByteDance po nxiton të arrijë një marrëveshje që do të parandalojë bllokimin e TikTok në SHBA që Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të ndodhë që në javën e ardhshme.

Trump urdhëroi ByteDance muajin e kaluar për të hequr TikTok mes frikës se të dhënat personale të rreth 100 milion amerikanëve që përdorin aplikacionin mund t’i kalohen qeverisë së Partisë Komuniste Kineze. Të Mërkurën, ai përsëriti kundërshtimin e tij ndaj ByteDance duke mbajtur pjesën e kontrollit në TikTok.

Shtëpia e Bardhë dhe ByteDance kanë rënë dakord për një seri kushtesh mbi aspekte të caktuara të një marrëveshjeje, megjithëse Trump ende nuk e ka miratuar atë, tha një nga burimet.

Kompania e re, e quajtur TikTok Global, do të kishte një shumicë të drejtorëve nga SHBA., një shef ekzekutiv amerikan dhe një ekspert të sigurisë në bord, shtoi burimi. Oracle përfundimisht ra dakord të zotëronte 20% të aksioneve në kompani, sipas burimit. Nëse Walmart gjithashtu negocion me sukses blerjen e aksioneve, CEO i tij, Doug McMillon, do të merrte një vend në bordin e TikTok Global, tha burimi.

Trump tha se administrata e tij zhvilloi bisedime me Walmart dhe Oracle të Enjten, por “gjërat nuk kanë ndryshuar shumë” në lidhje me një marrëveshje të mundshme.

Ai shtoi, pa dhënë detaje, “Unë mendoj se Microsoft është ende i përfshirë. Microsoft tha të Dielën se oferta e saj për TikTok u refuzua dhe nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment të Enjten.

“Ne do të marrim një vendim së shpejti,” tha Trump.

IPO gjigande

Një IPO e TikTok do të ishte një nga debutimet më të mëdha të industrisë së teknologjisë në tregun e aksioneve, duke pasur parasysh se aplikacioni u vlerësua kohët e fundit nga investitorët e ByteDance me mbi 50 miliardë dollarë. Kjo gjithashtu do të zvogëlojë më tej aksionet e ByteDance në kompani, duke ndihmuar në zbutjen e zyrtarëve amerikanë.

Regjistrimi i IPO do të ishte në një bursë amerikane dhe mund të zhvillohet në rreth një vit, sipas burimeve.

Nuk ka siguri nëse Trump do të nënshkruajë marrëveshjen. Gjithashtu nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë asetesh do të mbante TikTok Global përtej aseteve të aplikacionit në Shtetet e Bashkuara. ByteDance ka ofruar të krijojë 25,000 vende të reja pune në SHBA me TikTok me në përpjekjet për të marrë bekimin e Trump për një marrëveshje, njoftoi Reuters.

Nuk ishte gjithashtu e qartë nëse ByteDance mund ta paraqiste marrëveshjen në Kinë si mbajtësja më e madhe e aksioneve në TikTok. Zyrtarët kinezë kanë thënë se nuk duan që ByteDance të pranojë një shitje të vështirë dhe propozimi i kompanisë në Shtëpinë e Bardhë këtë javë i bëri thirrje asaj që të ruajë aksionet kontrolluese në TikTok.

Bordi i TikTok Global thuhet se përfshin një drejtor të sigurisë kombëtare, i cili do të miratohet nga Shtetet e Bashkuara dhe do të kryesojë një komitet të sigurisë që mbikëqyr mbrojtjen e të dhënave të përdoruesit, sipas një personi të njohur me këtë çështje.

Fleta e kushteve do t’i japë Oracle të drejtën për të inspektuar kodin burimor të TikTok dhe përfshin dispozita të shumta për të garantuar sigurinë e të dhënave dhe një kërkesë që të gjitha të dhënat e përdoruesve të SH.B.A.-së të qëndrojnë në Shtetet e Bashkuara të pritura nga Oracle, tha deklarata.

Është e paqartë se çfarë do të paguajnë Oracle ose Walmart për të hyrë. Oracle, Walmart dhe Thesari nuk komentuan menjëherë.

Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows tha të enjten se administrata ishte ende duke rishikuar detajet e marrëveshjes dhe nëse ajo përmbushte pragjet e sigurisë kombëtare. Meadows tha nëse TikTok mbetet kryesisht i menaxhuar nga Kina nën marrëveshjen e Oracle, nuk do të përmbushte qëllimet e Trump.

Duke shtuar kompleksitetin e ByteDance, Kina tha të enjten se do të duhet të miratojë çdo marrëveshje të propozuar me Shtëpinë e Bardhë.

Rreth 40% e amerikanëve mbështesin kërcënimin e Trump për të ndaluar TikTok nëse nuk i shitet një blerësi amerikan, sipas një sondazhi kombëtar të Reuters / Ipsos muajin e kaluar. Midis republikanëve – partia e Trump – 69% thanë se mbështesnin urdhrin, megjithëse vetëm 32% shprehën familjaritet me aplikimin.

Shtëpia e Bardhë ka rritur përpjekjet për të pastruar ato që ajo i konsideron “jo të besueshme” nga aplikimet kineze nga rrjetet dixhitale të SHBA-ve. Përtej TikTok, Trump lëshoi ​​gjithashtu një urdhër që ndalon transaksionet me aplikacionin e mesazheve të kontrolluar nga Tencent WeChat.

Në fillim të këtij viti, kompania kineze e lojërave Beijing Kunlun Tech shiti aplikacionin për takime homoseksuale Grindr, të cilin e bleu në 2016, për 620 milion dollarë pasi CFIUS urdhëroi zhvendosjen e tij.

TikTok është një markë e re e Musical.ly, një aplikacion video me bazë në Shanghai, baza e përdoruesit e të cilit ishin kryesisht të rinj amerikanë, të cilën ByteDance e bleu për 1 miliard dollarë në 2017. Aplikacioni u rindez vitin e ardhshëm si TikTok. Reuters raportoi në vitin 2019 se CFIUS po hetonte TikTok./Burimi: FR24 News, Reuters/ Në shqip: Gazeta “Si”/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë