Trend

Bota siç nuk e keni parë kurrë më parë (FOTO)

Nga një gorilla që përqafon kujdestarin e saj, në një koala në një pyll të dëmtuar nga zjarri - këto janë disa nga imazhet mahnitëse nga konkursi botëror i fotografisë, BigPicture. Mbi 6,500 imazhe janë kapur nga fotografë anembanë botës - të gjitha që kapin momente magjepsëse të jetës në Tokë që frymëzojnë veprime për ta mbrojtur dhe mbështetur atë. Imazhi fitues i çmimit të këtij viti është nga fotografja Audun Rikardsen nga Tromsø, Norvegji. Ajo ka kapur një shpend, teksa pushon në një trung me pamje nga bregdeti.

Fituesit e kategorive të tjera përfshijnë një goditje me majë të Senjës në Norvegji, një pamje e pazakontë e gjuetisë nënujore në Rusi dhe një treshe e arinjve polare në Alaskë me hundë të gjakosur.

Të 50 imazhet fituese do të paraqiten në ekspozitë vjetore të fotografisë BigPicture, e vendosur të hapet më 26 korrik në Akademinë e Shkencave të Kalifornisë në San Francisko.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë