Kinema

Bond vonohet për herë të tretë

Daniel Craig me regjisorin Cary Joji Fukunaga në “No Time To Die”, ambientuar në 2019

“No Time To Die” ishte shtyrë tashmë  dy herë dhe tani do të debutojë globalisht në 8 tetor, tha një njoftim në faqen e internetit të filmit.Fillimisht ishte parashikuar të shfaqej në ekranet e kinemasë në prill 2020.

Filmi është pjesa e 25-të në sagën Bond dhe shënon paraqitjen e fundit të Daniel Craig si agjent i shërbimit sekret britanik 007. Aty luajnë gjithashtu  Lea Seydoux dhe Rami Malek. Vonesa do të vijë si një goditje e mëtejshme për kinematë që janë detyruar të mbyllen për muaj me radhë për shkak të bllokimeve.

Në fillim të kësaj jave, prodhuesit kryesorë të filmave përfshirë Danny Boyle dhe Sir Steve McQueen i shkruan qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, duke bërë thirrje për mbështetje financiare në zinxhirët e kinemave,  sepse “kinemaja në Mbretërinë e Bashkuar qëndron në buzë të greminës”.

Cineworld tha në tetor, kur “No Time To Die” u shty për herë të dytë, se vonesat e shfaqjeve të filmave me buxhet të madh  do të thoshin që industria ishte “e pavlefshme”.

Masa e fundit e Bond shkaktoi një vërshim të vonesave të tjera në shfaqjet kryesore. Sony ka tërhequr filmat si;  “After Life”, “Peter Rabbit 2”, “Morbius”, “Uncharted” dhe “Hirushja”, ku  do të interpretojë këngëtarja  Camila Cabello; ndërsa Universal ka shtyrë “Bios” të Tom Hanks nga prilli në nëntor.

Nëse “No Time To Die” do të dalë në kinema në tetor, ai do të mbërrijë plot gjashtë vjet nga dalja në treg e paraardhësit të tij të vitit 2015, “Specter”. Kjo nuk do të mbetet shumë larg gjashtë viteve dhe katër muajve që ndanë daljen e “Licence to Kill”  në verën e 1989 dhe “GoldenEye” në fund të vitit 1995. Me regji nga Cary Joji Fukunaga, “No Time To Die” u filmua midis marsit dhe nëntorit 2019 në Itali, Norvegji, Xhamajka dhe Britani.

Prillin e kaluar një dërrasë e zezë me  autograf e përdorur në set mblodhi 13,000 £ për Shërbimin kombëtar të Shëndetit,  kur u ofrua në internet nga shtëpia e ankandit Bonhams.

Shtyrja e fundit mund të nxisë spekulime të mëtejshme nëse filmi do t’i anashkalojë kinematë dhe do të dalë në një platformë transmetimi.

Titujt kryesorë të Disney si “Pixar's Soul” dhe “Mulan” anashkaluan kinematë, duke u shfaqur premierë në shërbimin streaming të Disney +.

“Wonder Woman 1984”, ndërkohë, u vu në dispozicion në ShBA në shërbimin streaming HBO Max, në të njëjtën ditë kur pati një shfaqje të kufizuar të kinemasë.

Vitin e kaluar Warner Bros njoftoi që të gjithë titujt e tij në 2021 do të miratonin një model të ngjashëm të premierës së dyfishtë, duke përshkallëzuar tensionet midis Hollywood-it dhe kinemave të ShBA.

“The Dig”, një dramë e re historike me protagonistë Ralph Fiennes dhe Carey Mulligan, pritej të dilte në kinematë e zgjedhura në Britani,  këtë muaj.

Tani që të gjitha kinematë në Mbretërinë e Bashkuar janë mbyllur, filmi do të jetë në dispozicion për shikim në Netflix,  nga 29 Janari.

A do të shkojë  nëpër  të njëjtën rrugë “No time to die”? “Kjo është një pyetje e mirë dhe në të vërtetë nuk jam në gjendje ta përgjigjem”, tha Fiennes, i cili do të shihet duke përsëritur rolin e tij si M në film.

“Unë do të doja që njerëzit mund të shkonin në kinema dhe të kishin efektin e plotë të energjisë së ekranit të madh pas Bond, por jam i sigurt se, njerëzit që marrin këto vendime ekzekutive ndoshta po e marrin në konsideratë.

“Shpresoj që ta kalojmë këtë dhe  që njerëzit të mund të shkojnë në kinema”, vazhdoi aktori. “Ndoshta ata thjesht duhet të kontrollojnë nervat. Por sigurisht që ne nuk e dimë, dhe mund të ketë arsye financiare ose të domosdoshme që do t’u  duhet ta vendosin  në një sistem streaming”.

Filmi i mëparshëm i Bond, “Specter” i vitit 2015, arkëtoi  gati 900 milion dollarë në mbarë botën. Një pjesë e konsiderueshme e fitimeve të filmave Bond vijnë nga Britania e Madhe dhe tregu europian, dhe studioja MGM mund të shqetësohet se rregullat ndaj Covid mund të kufizojnë fitimet në arkat e  “No Time To Die”.

Kjo vjen pasi Warner Bros këtë muaj njoftoi se po vononte shfaqjen  e prequel-it të Sopranos “The Many Saints Of Newark”.

Filma të tjerë të prekur nga pandemia përfshijnë filmin me  Jared Leto “Morbius”, epiken fantastiko-shkencore “Dune”  dhe sequel-in e  Top Gun: Maverick.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë