Futboll

Berat Gjimshiti në top formë, i del emri te Milani dhe Ajaksi

Berat Gjimshiti është një nga lojtarët më stabël të Kombëtares. Titullar i padiskutueshëm me Atalantën dhe Shqipërinë, 27-vjeçari së fundi ka tërhequr vëmendjen edhe të dy prej klubeve më të mëdha në Europë, siç janë Milani dhe Ajaksi.

Sipas shtypit italian, këto dy klube e vlerësojnë Gjimshitin si një alternativë shumë të mirë për mbrojtjen. Ai luan me Atalantën që prej janarit të 2016-ës dhe sezonet e fundit ka fituar shumë përvojë edhe në nivel ndërkombëtar. Kontrata e mbrojtësit kuqezi me Atalantën skadon në vitin 2023 dhe sigurisht që klubi nga Bergamo nuk e lëshon lehtë.

Berat Gjimshiti. Gazeta Si, 13 janar 2021

Tek Atalanta Gjimshiti luan në çdo pozicion të mbrojtjes me 3 lojtarë, që trajneri Gasperini aplikon. Milani është në kërkim të një mbrojtësi dhe pas dëmtimit të francezit Simakan, në listë është shtuar edhe Gjimshiti, i cili pëlqehet shumë nga Paolo Maldini.

Kuqezinjtë kanë shumë nevojë për një lojtar në prapavijë, ndërsa tek Ajaksi konkurrenca do të ishte më e madhe për lojtarin e Kombëtares, pasi do të luftonte me Blind, Martinez, Shurus, Timber dhe Alvarez për një vend titullari.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë