Politike

Begaj: Ballkani Perëndimor, investim strategjik për BE

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj në një konferencë të përbashkët me homologun bullgar Rumen Radev në Sofje tha se Ballkani Perëndimor është  investim strategjik për BE-në.

Begaj u shpreh se, “kjo vizitë demonstron qartë marrëdhëniet shumë të mira e miqësore Shqipëri-Bullgari”.

“Shqipëria ka vullnet dhe interes për të thelluar bashkëpunimin dypalësh dhe atë për integrimin në BE”, tha Begaj.

Ai shtoi se, mbështetja e minoriteteve respektive është në interesin tonë të përbashkët

Begaj nënvizoi gjithashtu nevojën për një bashkëpunim më të ngushtë ekonomik dhe rritje të  shkëmbimeve tregtare

“Janë të gjitha kushtet, kuadri ligjor dhe klima e favorshme e biznesit që ky bashkëpunim të fuqizohet”, theksoi Begaj. Kreu i Shtetit theksoi se, “sesioni i ardhshëm i Komisionit të Përbashkët Ekonomik do t’i adresojë me kujdes mundësitë për të vënë në lëvizje mekanizmat”.

Begaj vlerësoi Bullgarinë për mbështetjen ndaj Kosovës në përpjekjen për anëtarësim në organizatat rajonale dhe ndërkombëtare

“Bashkëpunimi në kuadër të mbrojtjes dhe sigurisë është i konsoliduar në kuadër të NATO-s”, tha Begaj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë