Kinema

“Bashkë me erën” mbush 80 vjeç: Sekretet e një legjende

Më 15 dhjetor 1939, kryevepra e Victor Fleming, “Bashkë me erën” (“Gone with the Wind”) u prezantua për herë të parë në Atlanta (SHBA). Por a e dini se kush duhej ta interpretonte atë dhe kush në vend të kësaj është blerë shumë vite pas Oskarit të fituar nga filmi?

Ciak, kush po xhiron?


Për të drejtuar adaptimin e bestsellerit të Margaret Mitchell, super regjisori David O. Selznick zgjodhi George Cukor. Por ai u pushua disa ditë pas fillimit të xhirimeve për shkak të dallimeve të zakonshme imagjinare krijuese. Ai u zëvendësua nga Victor Fleming i “Magjistarit të Ozit”, i cili nga ana tjetër pati një ezaurim nervor në set. Por kryevepra në fund mban ende firmën e tij. Një tjetër emër i madh nga Hollywood u thirr nga Selznick, por vetëm për këshilla për disa skena: askush tjetër përveç Alfred Hitchcock.

Racizmi

Tema e racizmit nuk është vetëm thelbësore për filmin, por gjithashtu ka kushtëzuar jetën e saj jashtë ekranit. Hattie McDaniel, e cila luan rolin e paharruar të Mami, nuk mundi të marrë pjesë në premierën e filmit në 1939. Por ajo u hakmor teksa mori në shtëpi Oscarin për aktoren më të mirë mbështetëse vitin e ardhshëm. Dhe për të vendosur një rekord në Hollywood: ajo është e para afrikano-amerikane që fiton një çmim Akademie.

Dy personazhe në kërkim të një aktori

Për pjesën e Rossella O’Hara, aktorja ishte një nga interpretueset më të dashura të momentit: Katharine Hepburn, jo për çudi një nga fytyrat e preferuara të regjisorit origjinal George Cukor. Sidoqoftë, Selznick donte me çdo kusht Vivien Leigh, e cila më pas mori miratimin e Margaret Mitchell. Për rolin e Rhett, fillimisht u punësua Gary Cooper, por ishin mustaqet e Clark Gable që shkruan historinë.


Madhësia ka rëndësi

Me kohëzgjatjen e saj 3 orë dhe 58 minuta, “Bashkë me erën”, është filmi më i gjatë e filmuar ndonjëherë me një statuetë të filmave më të mirë, si dhe i pari me ngjyra. Edhe Vivien Leigh është fituesja e një Oscari që është në skenë për më shumë kohë: 2 orë, 23 minuta dhe 32 sekonda.


Rroftë Melania

Me 103 vitet e saj, Olivia de Havilland (Melania në film), është interpretuesja e vetme akoma e gjallë në kastin e “Bashkë me erën”, si dhe një nga legjendat e fundit të mbetura në Holliwood. Gjatë karrierës së saj, ajo ka fituar dy Oscar, por jo për filmin e Fleming, për të cilin ishte vetëm kandidate.

Dhe Oscar shkon për… Michael Jackson

Ndoshta jo të gjithë e dinë se në vitin 1999, mbreti i pop-it bleu statujën e filmit “Bashkë me erën”. Por nëse ky lajm duket i pabesueshëme, aq më e bujshme është shifra e paguar për të: 1 milion e gjysmë dollarë.

 

Më Shumë