Politike

Athina bllokon negociatat, Mitsotakis: Shqipëria diskriminon minoritetin grek

Kryeministri grek, Qiriakos Mitsotaqis ka dalë hapur kundër çeljes së negociatave për Shqipërinë. Gjatë një konference me gazetarë vendas dhe të huaj në Selanik, Mitsotaqis e bëri të qartë se për Athinën, Qeveria shqiptare duhet të respektojë të drejtat e minoritetit grek që të ecë më tej në rrugën e integrimit.

“Nuk jemi ende atje dhe nuk kemi parë ende një progres të qenësishëm në këtë drejtim”, u shpreh ai, duke sqaruar se negociata nuk ka përsa kohë sjellja e qeverisë shqiptare nuk ndryshon.

Kryeministri grek nuk e shtjelloi më gjatë këtë vendim të qeverisë së tij, por në të shkuarën ai ka paralajmëruar se Greqia do të kushtëzojë rrugën e integrimit të Shqipërisë me respektimin e të drejtave të minoritetit grek. Pika më shqetësuese që ka ngritur Athina është çështja e pronësisë. Sipas Qeverisë së re greke, minoriteti grek po diskriminohet nga Qeveria shqiptare.

Mitsotaqis tha se këtë shqetësim e kishte ngritur edhe në kancelaritë kryesore të Bashkimit Europian përfshirë Parisin dhe Berlinin, në turin e fundit të vizitave që ndërmori.

“Jam plotësisht i vendosur në këtë çështje dhe ja kam njoftuar edhe Presidentit Makron, edhe kryeministrit holandez Route, edhe kancelares Merkel”, u shpreh ai.

Kryeministri i ri grek paralajmwroi kushtet e reja për hapjen e negociatave me vendin tonë në një letër të drejtpërdrejtë për organizatën OMONIA. Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se respektimi i të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri përbën kusht paraprak për çeljen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Sipas kësaj organizate letra është me një rëndësi të veçante politike jo vetëm në aspektin e komunikimit zyrtar dhe përmbajtjes së ngrohtë, por edhe në referimin e problemeve dhe rolin politik që luan OMONIA.

“Shqetësimi kryesor i qeverisë greke dhe i imi personal është mbrojtja me efikasitet i të drejtave minoritare dhe të pronës të minoritetit kombëtar grek në Shqipëri, çka edhe përbën kusht paraprak për hapjen e negociatave të integrimin të Shqipërisë në Bashkimin Europian”, shkruan kryeministri i Greqisë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë