Art dhe Kulture

Artisti kontemporan Murakami, në prag të falimentimit

Takashi Murakami, një nga artistët kontemporanë më të suksesshëm në tregun ndërkombëtar, zbulon se është në prag të falimentimit. Në një video 15-minutëshe të postuar në Instagram, ylli i mirënjohur i artit bashkëkohor u tregon dy milionë fansave historinë e “zemërthyer” të “katastrofës së tij ekonomike”: si arriti atje dhe u detyrua për të pezulluar shumë nga prodhimet e tij, përfshirë atë që ai e kishte mbajtur prej kohësh, filmi fantastiko-shkencor me metrazh të gjatë “Jellyfish Eyes Part 2 Mahashankh”, për të cilin ai kishte punuar për nëntë vjet. “Jellyfish Eyes Part One” u lançua në SHBA dhe Japoni në vitin 2013 dhe “nuk kishte qenë shumë i suksesshëm nga pikëpamja financiare”, shpjegon Murakami, i cili megjithatë vazhdoi të shpenzonte dhe të shpenzonte për projektin në përpjekje për të ndërtuar një prej tij “ëndrrat e fëmijërisë”.

Këto video do të publikohen “kundër sfondit të përpjekjeve tona për të shmangur katastrofën ekonomike”, thotë artisti i famshëm për estetikën “superflat”, ku përzihet pop, traditë dhe subkulturë:

“Ndoshta do të ketë një efekt katartik te shikuesit për të parë historinë e dështimit të budallait Murakami. Për ta thënë shkurt, unë jam një qenie njerëzore pa mend, për të cilën lumturia po mendon për ëndrrat e trillimeve shkencore të fëmijëve”.

Në panoramën e artit bashkëkohor, Murakami nuk është vetëm një nga artistët më të famshëm të momentit: ai është gjithashtu një adhurues i modës së rrobave në rrugë, protagonisti i bashkëpunimeve të suksesshme të suksesshme me stilistët e Louis Vuitton, Virgil Abloh, Comme des Garçons dhe Supreme dhe në projekte me Billie Eilish, Kanye West dhe Pharrell Williams. Në vitin 2019 divorci i tij i papritur me galerinë Blum and Poe kishte shkaktuar një ndjesi, e cila e kishte përfaqësuar atë që nga fillimi i karrierës së tij në vitet nëntëdhjetë.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë