Vende dhe Udhetime

Alaçatı, qyteti i bukur turistik në brigjet e Egjeut

Në vitet e fundit, Alaçatı ka bërë një emër në mesin e destinacioneve më të mira të pushimeve të Turqisë. Qyteti piktoresk, i shtrirë në brigjet e bregdetit të Egjeut duket se po rrëmben kurorat e Bodrumit në Mula dhe Antalias t% njohura si vendet më të bukura në Turqi.

Alaçatı ka qenë gjithmonë një destinacion i preferuar për pushime në Turqi, por në vitet e fundit është bërë shumë i njohur edhe për turistët e huaj. Në rrethin Çeşme të provincës së Izmirit, Alaçatı ka filluar në listën shumë vizitorëve të huaj. Koha më e përshtatshme për të vizituar këtë vend është fundjava, kjo pasi në fundjave është edhe koha kur zhvillohet më shumë çarshia Alaçatı. Pazari zhvillohet një herë në javë çdo të shtunë në një zonë shumë të madhe. Ndërsa aty mund të gjeni shumë gjëra të veçanta.

Kur përmendim pazaret, nuk duhet harruar Hacimemi. Kjo lagje, e vendosur 10 minuta larg nga qendra e Alaçati është një qendër gjithëpërfshirëse tërheqëse me dyqanet e saj antike, dyqanet lokale dhe shumë dyqane të tjera. Për më tepër, kjo është një alternativë e përshtatshme me kafene të bukura dhe autentike. Sipas njerëzve që kanë vizituar Alaçatı më parë, Hacimemi ka qenë një zonë më shpesh e preferuar, pasi është më pak e mbushur me njerëz dhe më e qetë krahasuar me Rrugën Kemalpaşa, një pikë tjetër e destinacionit të pushimeve. Pjesa tjetër e Hacimemiut janë rrugët e zbukuruara me shumë lule. Pamjet e kësaj rruge , do tju bëjë të ndjeni sikur po kaloni përmes pikturave të bëra nga artistë të njohur. Me rrugët e saj të ngushta dhe shtëpitë historike, Alaçatı ofron një eksperiencë unike pushimi.

Sipas të dhënave të fundit, popullsia gjatë periudhës së dimrit është rreth 10,000. Megjithatë, ky numër rritet gradualisht kur hapet sezoni i verës.

 

Më Shumë