Trend

A e kanë të vështirë gratë mbipeshë të gjejnë rroba cilësore?

Nëse jeni mbipeshë, mund të jetë e vështirë të gjeni rroba që ju pëlqejnë dhe me të cilat ndiheni mirë.

Tess Holliday një modele mbipeshë, thotë se sa herë duhet të blejë rroba, kjo kthehet në sfide për të. Ajo nuk pëlqen të zbulojë shumë nga trupi i saj. Kjo është arsyeja pse shpesh herë e ka të vështirë të gjejë rroba për masën e saj.

Veshja e saj e preferuar është një fustan i viteve '70, më të cilin ajo ndihet shumë rehat. “Është e vështirë kur blini rroba të cilësisë së mirë dhe që i përshtatet trupit tuaj, veçanërisht kur jeni mbipeshë. Unë u qetësova kur pashë këtë fustan të viteve '70 në një dyqan firme në Los Anxhelos disa vjet më parë, sepse ishte kaq i bukur dhe unik. Pronarja e dyqanit e kishte gjetur enkas për mua, pasi më njeh, sepse jetoj aty pran dyqanit" ka thënë Tess.

Modelja thotë se kjo është hera e parë që gjen diçka të përshtatshme për trupin e saj, në një dyqan të cilësisë së mirë, pasi ajo thuajse asnjëherë nuk ka gjetur masën e saj dhe se gjithmonë i është dashur të qepë me porosi veshjet që i pëlqejnë.

“Një ndër gjërat që kam dashur gjithmonë është, të gjej diçka të gatshme që të më pëlqejë” ka thënë ajo. Fatmirësisht, disa marka dhe dizajnerë më në fund kanë filluar të marrin njoftim dhe më shumë rroba po vihen në dispozicion në mendje me mbipeshën dhe obezitetin.

Problemi me Termin 'Plus-Size'
Në një sondazh të revistës Glamor, 56 përqind e grave mendonin se termi shumë i përdorur shpesh nga markat e veshjeve duke bërë thirrje madhësi më të larta se 12 "plus-size", ishte problem në vetvete; këto gra thanë se termi kishte një konotacion negativ.

Kërkimi për veshje në modë
Gratë që kërkojnë veshje në madhësi më të larta, shpesh janë të zhgënjyera nga ofertat. Nga dyqanet e shitjes me pakicë tek markat më të mira të dizajnit, disa prej tyre i kanë kushtuar madhësive më të larta se një 12 ose 14. Gratë që kanë nevojë për një sërë madhësish shpesh ankoheshin se ato pak opsione ishin të disponueshme për ta, mungonin masat e rrobave në mode.

Por kjo po ndryshon. Disa markave, të reja dhe të vjetra, tani janë duke ofruar artikuj në madhësi më të larta dhe që janë në modë.

Markat që ofrojnë masa të larta
Disa markave, si Lane Bryant, kanë qenë të njohura për ofrimin e një sërë madhësish të veshjeve më të larta. Lane Bryant, e cila mundi të gjurmojë origjinën e saj në 1904, kur një rrobaqepëse me emrin Lena Bryant hapi një dyqan në Fifth Avenue në New York City, ofron veshje në madhësi 14 deri në 28. Artikujt e tyre përfshijnë pantallonat, të brendshme, dhe madje edhe veshjet e notit. Markë Lane Bryant është aq e vendosur që ka vende të dyqaneve fizike në pothuajse çdo shtet.

Më tej, Lane Bryant ofron edhe koleksione projektesh, të tilla si ato të krijuara nga projektues të mirënjohur Isabel Toledo, Sophie Theallet dhe Lela Rose.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë