Politike

2 Prilli, Noka nga Shkodra: Revoltat duhen kthyer në kryengritje. Berisha me videomesazh

Flamur Noka, Sekretar i Përgjithshëm i PD së Rithemelimit, nga Shkodra, ku mori pjesë në ceremoninë përkujtimore në nderim të martirëve të 2 Prillit 1991, tha se ‘revoltat duhen kthyer në kryengritje’.

Arben Broci, Nazmi Kryeziu, Bujar Bishanaku, Besnik Ceka, 4 të vrarët në 2 prill 1991 në Shkodër

"Sot është dita kur shkodranët, qytetaria shkodrane u ngrit kundër diktaturës.

2 Prilli është një ditë që tregon edhe fytyrën gjakatare të regjimeve. Dhe ne ishim këtu sot në Shkodër dhe në memorialin e 2 Prillit për të përkujtuar këtë ditë historike, për të përkujtuar dhe shprehur mirënjohjen dhe respektin për veprën e katër martirëve të 2 Prillit dhe mirënjohje për qytetarinë shkodrane, e cila i ka dhënë një leksion të madh shoqërisë shqiptare.

Leksion që është adekuat edhe sot, që regjimet duan përballje. Regjimet duan të menaxhohet revolta popullore dhe të shndërrohet në kryengritje. Regjimet rrëzohen me sakrificë”, tha Noka.

Në ceremoni morën pjesë një pjesë e mirë e deputetëve të qarkut Shkodër dhe Lezhë. Ceremonia u pershendet edhe nga Sali Berisha permes nje videomesazhi te rregjistruar nga shtepia e tij.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë