Vende dhe Udhetime

13 rrokaqiejtë që kanë mahnitur botën

Puna më mahnitshme e inxhinierisë ka bërë që ne të shohim ndërtesa nga më të bukurat dhe më të mahnitshme në të gjithë botën.

Me çdo ndërtim të ri që po bëhet, ne po shohim dizajne nga më të veçantat dhe më modernet, të cilat i bëjnë këto ndërtesa të duken të mahnitshme.
Më poshtë ju sjellim disa prej të këtyre mrekullive të pabesueshme nga e gjithë bota:

Një Qendër Tregtare – Nju Jork, SHBA

Kulla Evolution – Moskë, Rusi

Agora Tower – Taipei City, Tajvan

Lakhta Center – Shën Petersburg, Rusi

W350 — Tokio, Japoni

Dynamic Tower – Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Grand Lisboa – Macau, Kinë

Universiteti Shtetëror i Moskës – Moskë, Rusi

Big Bend – Nju Jork, SHBA(e propozuar)

Kulla e Al Noor – Casablanca, Maroku (e propozuar)

Kulla e Jeddah – Jeddah, Arabia Saudite (në ndërtim e sipër)

Qendra e Mbretërisë – Rijad, Arabia Saudite

Q1 – Gold Coast, Australi

 

Më Shumë