Lajme

Greqia në flakë, Tsipras shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Athina është përfshirë nga flakët pasditen e së hënës. Numri i viktimave shkon në 49, duke arritur kështu përmasat e tragjedisë.

172 persona ndodhen në spital, ku 15 prej tyre janë në gjendje të rëndë për jetën.  Ambulancat vazhdojnë të dërgojnë të plagosur dhe trupa të viktimave.

Zëdhënësi i qeverisë deklaroi se po bëhet e pamundura për vënien e situatës nën kontroll dhe evidentimin sa më të saktë të numrit të viktimave dhe kryeministri Tsipras ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Ndërkohë, autoritetet greke kanë kërkuar ndihmë edhe nga shtete të tjera. 

Deri tani Gjermania, Italia, Franca dhe Polonia kanë dhënë ndihmën e tyre.

https://youtu.be/u1o26ss2e8g

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë