Bota

Zgjedhjet paraprake në SHBA, Joe Biden dhe Donald Trump fitojnë në Michigan

Gazeta Si - Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden dhe paraardhësi i tij Donald Trump fituan zgjedhjet paraprake të partive së tyre respektive në Michigan.

Trump mundi sërish Nikki Haley-n, por kandidatja republikane njoftoi se synon të qëndrojë në garë të paktën deri në ditën e  “Super të Martës” (5 mars).

Për Bidenin, megjithatë, fitorja është më e hidhur: në partinë e tij numri i njerëzve "të paangazhuar", ata që nuk janë rreshtuar në protestë kundër politikës së presidentit në Gaza, po rritet.

Rritja e demokratëve të paangazhuar është "një sukses i madh për pro-palestinezët në vendin tonë dhe për lëvizjen kundër luftës", thotë Abbas Alaeih, zëdhënësi i Listen to Michigan, organizatë që promovoi bojkotin e Biden për qasjen e tij ndaj luftës. në Gaza.

Për presidentin, vota e të paangazhuarve, e përfaqësuar mbi të gjitha nga arabo-amerikanët, është një shenjë shqetësimi kur shikohen zgjedhjet e nëntorit.

Nga fushata e Bidenit, zyrtarërt e tij po përpiqen të qetësojnë duke theksuar dobësitë e Trump, i cili, pavarësisht fitoreve të tij, demonstron se nuk është në gjendje të kapë të paktën 30-40% të votuesve republikanë, ata që votuan për Haley-n në këto raunde të para të zgjedhjeve.

Një shumë e konsiderueshme që mund t'i kushtojë atij fitoren në Shtëpinë e Bardhë dhe që, sipas vëzhguesve, duhet të tërheqë vëmendjen e Partisë Republikane.

Pavarësisht humbjes së re, megjithatë, Haley nuk tërhiqet dhe përsërit angazhimin e saj për të qëndruar në garë të paktën deri në “Super të Martën”.

"Ne jemi në një varkë dhe mund të zbresim me të dhe të shikojmë vendin që shkon drejt të majtës socialiste ose mund të marrim gomonen e shpëtimit dhe të shkojmë në një drejtim tjetër", - tha ai për CNN.

Për ish-ambasadoren e OKB, Haley, rruga po bëhet gjithnjë e më e ngushtë për të qëndruar në garë, por fushata e saj vazhdon të shfaqet optimiste, e bindur se votat e marra janë një demonstrim i ndarjes në Partinë Republikane, e cila, me Trump si kandidat, rrezikon të humbasë. në nëntor 2024 edhe përballë një Bideni të dobët.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë