Politike

Vuçiç i kërkon Mitsotaqis që Greqia të mos e njohë Kosovën

Pas takimit me kryeministrin Edi Rama, kryeministri grek Qirjakos Mitsotakis është takuar me Presidentin serb Aleksandar Vuçic, i cili loboi sërish kundër Kosovës tek kreu i qeverisë së vendit fqinj.

Presidenti serb i kërkoi Greqisë që të mos ndryshojë qëndrimin për njohjen e Kosovës, duke thënë se një gjë e tillë është jashtëzakonisht e rëndësishme për Beogradin.

Dy liderët u takuan në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Sipas medieve serbëve, Vuçic i tha Mitsotaqis se popullin serb dhe atë grek i lidh një miqësi e sinqertë dhe se është e nevojshme të punohet për forcimin e bashkëpunimit ekonomik.

Ai ka falënderuar Greqinë për mbështetjen që i ka dhënë dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës për normalizimin e marrëdhënieve.

Vuçiç iu ankua kryeministrit grek për taksën e vënë nga Kosova ndaj produkteve serbe, duke u shprehur se ky vendim ka sjellë shumë probleme për Beogradin.

Mitsotaqis, në anën tjetër, tha se Greqia e mbështet dialogun, por konsideron se "veprimet e njëanshme nuk kontribuojnë për vazhdimin e tij".

Mitsotaqis po ashtu tha se Greqia nuk ndryshon qëndrim kur bie fjala tek njohja e Kosovës. Greqia, së bashku me Spanjën, Sllovakinë, Qipron dhe Rumaninë, janë pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e njohin ende pavarësinë e Kosovës, të shpallur në shkurt të vitit 2008.

Javë më parë, presidenti i Çekisë, Millosh Zeman, ka thënë se do të diskutojë me zyrtarët kushtetues mundësinë që vendi i tij të tërheqë njohjen e Kosovës si shtet të pavarur.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë