Bota

Vritet lideri i xhihadit islamik nga një sulm izraelit në Gaza. Thirren 25.000 rezervistë

Gazeta Si - Të paktën nëntë të vdekur, përfshirë një vajzë 5-vjeçare dhe 23 të plagosur është numri ende i përkohshëm i operacionit të forcave të armatosura izraelite kundër Xhihadit Islamik në Rripin e Gazës.

Operacioni "Breaking Dawn", një përkufizim që do të thotë "ardhja e një dite të re" u shkaktua me vrasjen e komandantit ushtarak të Xhihadit Islamik në Rripin e Gazës, Tayseer al-Jabari, gjatë një sulmi ajror.

“Iron Dome”, sistemi i mbrojtjes raketore, është vendosur për të mbuluar sigurinë deri në 80 kilometra brenda Izraelit, duke përfshirë Tel Aviv dhe Modin.

Al-Jabari ishte pasardhësi i Baha Abu al-Ata, komandant i Brigadave al-Quds në Rripin verior, krahu ushtarak i Xhihadit Islamik, i vrarë në nëntor 2019 në një sulm ajror izraelit.

Ndër objektivat e goditur është një apartament banimi i lartë në lagjen Al-Rimal. Të plagosur janë regjistruar edhe në fshatin Al-Fakhari, në jug, në Beit Lahia dhe Khan Yunis.

Pas arrestimit të një zyrtari të lartë palestinez të Xhihadit Islamik, Bassem Saadi, në Jenin, Bregu Perëndimor, natën midis 1 dhe 2 gushtit, forcat e mbrojtjes izraelite janë në gatishmëri të lartë, nga frika e sulmeve të mundshme hakmarrëse dhe kanë ndaluar hyrjen në rrugën pranë Rripit të Gazës.

Ministri i Mbrojtjes, Benny Gantz autorizoi thirrjen e 25,000 ushtarëve rezervistë. Klasifikimi i tyre do të zgjasë disa ditë, gjatë të cilave do të jetë e mundur për Izraelin të verifikojë nëse kriza me Gazën ende mund të frenohet, apo nëse është e destinuar të përhapet.

“Armiku izraelit, i cili nisi përshkallëzimin kundër Gazës dhe kreu një krim të ri, duhet të paguajë çmimin dhe të marrë përgjegjësinë e plotë”.

Kështu u shpreh Fawzi Barhoum, zëdhënës i Hamasit. Grupi militant palestinez i Xhihadit Islamik është më i vogël se Hamasi, por kryesisht ndan ideologjinë e tij.

Të dy grupet janë kundër ekzistencës së Izraelit dhe kanë kryer dhjetëra sulme vdekjeprurëse gjatë viteve, duke përfshirë lëshimin e raketave në Izraelin jugor.

Është e paqartë se sa kontroll ka Hamasi mbi Xhihadin Islamik dhe Izraeli e konsideron Hamasin përgjegjës për të gjitha sulmet nga Gaza.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë