Lajme

Vota për hapjen e negociatave me BE, Rama sot në Paris për të bindur Macron

Në kuadër të lobimit për hapjen e negociatave, Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Paris, për të bindur një nga vendet skeptike të BE të japë votën e saj “pro” në qershor.

Pas kërkesës së Kryeministrit, kreu i shtetit francez, Emmanuel Macron do të presë në takim Ramën në pallatin presidencial Elysée në Paris.

Presidenca franceze ka publikuar në faqen e saj në Facebook axhendën e sotme të Presidentit Emmanuel Macron, ku është përfshirë edhe takimi me Kryeministrin shqiptar.

Vizita e Ramës në Francë, vjen pas asaj që pati në Gjermani, ku u prit edhe nga kancelarja Angela Merkel.

Gjermania, Franca dhe Holanda janë ndër vendet më skeptike për të miratuar hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE.

Më herët, Kryeministri Rama është shprehur për mediat e huaja se BE nuk ka asnjë kosto nga hapja e negociatave me Shqipërinë, por ato janë jetike për vendin tonë.

Pas rekomandimit pozitiv nga ana e Komisionit Evropian, vendet e BE pritet të marrin vendimin për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë në muajin qershor.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë