Bota

Video/ Si një tërmet! Spektakël për “testin e luftës” të Marinës Amerikane

Një super provë për të verifikuar aftësinë për të "kapur" një shpërthim të afërt. Flota Amerikane e realizoi këtë në ujërat e Floridas,  në qendër të operacionit spektakolar të aeroplanmbajtëses “Ford”.

Shpërthimi ishte i fuqishëm, i barabartë me një tërmet 3.9 ballë të shkallës Rihter. Testi, i cili është shtyrë disa herë, shërben për të verifikuar forcën e njësisë së madhe.

Teknikët dhe inxhinierët vlerësojnë ndikimin në sistemin e shtytjes bërthamore, në pajisjet e bordit dhe çdo pikë tjetër të anijes. Për këtë, vendosen sensorë që duhet të regjistrojnë çdo anomali, pasojë, apo problem. Të dhënat do të studiohen dhe mund të ndikojnë në zhvillimin e ardhshëm të kësaj "kategorie".

Sipas ekspertëve, të paktën dy eksperimente të tjera janë planifikuar, teste që konsiderohen të domosdoshme për të pasur garanci mbi ndikimin. “Ford”, e cila është ankuar për disa telashe, pritet të jetë gati për përdorim të vërtetë deri në vitin 2022.

Transportuesit e avionëve, përfaqësojnë objektiva të nivelit të lartë dhe gjithmonë vazhdojnë me një shoqërim adekuat. Por kundërshtarët, vazhdojnë të studiojnë armë që mund t'i rrëzojnë ose dëmtojnë ato. Në dispozicion të saj, ka silurë, raketa, anije.

Rusët po përsosin “Poseidon”-in, një "silur" me rreze të gjatë me kokë bërthamore. Dhe midis rreziqeve për transportin detar, ekziston edhe ai i sabotimit - ndoshta i kryer duke përdorur një bombë varke, edhe pse sigurisht nuk është e lehtë të afrohesh me gjigandët e detit.

Të ashtuquajturit “Full Ship Shock Trials”, janë një konstante, por e fundit që përfshin një aeroplanmbajtës, u zhvillua në vitin 1987. Dhe ka kaluar shumë kohë që atëherë, para së gjithash ka ndryshuar teknologjia.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë