Futboll

Video/ Një gol kundër racizmit, holandezët japin mesazhin domethënës

Holandë-Estoni nuk do të bëhet pjesë e historisë si një ndeshje e paharrueshme nga pikëpamja teknike. Brenda saj është shënuar një episod, që me siguri do të jetë një faqe e bukur për futbollin dhe edukimin e njerëzve. Gjithçka pas një goli. Uijnaldum shënon në këtë ndeshje kualifikuese të Europianit dhe kapitenit Frenki de Jong nuk mund t’i shpëtonte ky rast. Të dy bashkë, titullarët e Holandës u drejtohen telekamerave gjatë festimit të golit për të dhënë një mesazh të qartë kundër racizmit.

Një foto që nuk ka nevojë për shumë komente. Dy lojtarët bashkojnë krahun e djathtë, ai i Uijnaldum pranë atij të De Jong. Asnjë diferencim, të dy të lidhur nga një flamur, nga e njëjta fanellë dhe me dëshirën për të treguar se e vetmja ngjyrë është portokallia e Holandës. Të gjithë lojtarët, edhe ata të stolit, janë bashkuar rreth tyre. Gjithçka ishte e menduar mirë, pas ngjarjes së disa orëve më parë.

https://youtu.be/bFKKHof45AA
Festimi i Uijnaldum dhe De Jeng. Gazeta Si, 20 nëntor 2019

Në Holandë, sipas asaj që raporton “De Telegraaf”, tema e racizmit u kthye në modë me ngjarjen e Mendes Moreira. Lojtari me ngjyrë i ekipit Exclesior la fushën gjatë ndeshjes me Den Bosh. Një qëndrim i fortë kundër koreve raciste. Djaloshi mori hak me rikthimin në fushë, duke shënuar një gol në atë ndeshje, që përfundoi 3-3. Ko ngjarje kishte prekur edhe ekipin kombëtar holandez, që dha një mesazh shumë domethënës në ndeshjen me Estoninë. Një gjest që meriton duartrokitje ai i De Jong dhe Uijnaldum. Mesfushori i Liverpulit, gjatë konferencës për shtyp deklaroi se në Holandë nuk duhet të ekzistojë diskriminimi.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë