Kuriozitete

Ura prej xhami në Kinë që shumë njerëz nuk e besojnë se është e vërtetë

Ura, e cila është e gjatë 328ft (100m) dhe shtrihet në luginën Shenxianju në provincën Zhejiang, në të vërtetë përbëhet nga tre ura me valë dhe një pjesë e kuvertës së saj është bërë nga qelqi transparent.

Quhet Ura Ruyi pasi është projektuar të duket si një lodh ruyi, një spektër ceremonial që është një simbol i fatit të mirë në Kinë.

Sipas Arquitectura Viva, ura u projektua nga He Yunchang, një ekspert i strukturës së çelikut i cili ishte gjithashtu i përfshirë në ndërtimin e Stadiumit për Lojërat Olimpike 2008.

Që nga hapja e saj në shtatorin e kaluar, më shumë se 200,000 njerëz kanë vizituar urën dhe ajo është bërë një nga atraksionet më të mëdha të zonës.

Për disa, kjo është një urë thjesht jo e vërtetë.

Kur pamjet video dhe fotografitë e urës u shfaqën në mediat sociale shumë njerëz thanë se ata kurrë nuk do të kishin guximin të shkelnin mbi të dhe disa as nuk e besojnë se ekziston vërtetë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë