Bota

Si reagoi bashkësia ndërkombëtare ndaj ndryshimit të faqes në Shtetet e Bashkuara

Udhëheqësit europianë kanë shprehur lehtësim pas inaugurimit të Joe Biden si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke thënë se tani ka një "agim të ri" për marrëdhëniet mes Europës dhe SHBA-së, por paralajmëruan se bota ka ndryshuar pas katër viteve të presidencës së Donald Trump dhe lidhjet transatlantike do të jenë të ndryshme në të ardhmen.

"Kjo agim i ri në Amerikë është momenti që ne kemi qenë duke pritur për kaq shumë kohë," u tha Ursula von der Leyen, presidentja e komisionit Europian, eurodeputetëve. "Edhe një herë, pas katër viteve të gjata, Europa ka një mik në Shtëpinë e Bardhë." Udhëheqësja e ekzekutivit të BE-së tha se betimi i Biden ishte "një demonstrim i rezistencës së demokracisë amerikane" dhe se blloku qëndronte "i gatshëm të rilidhej me një partner të vjetër dhe të besuar”.

Por Von der Leyen tha se marrja e detyrës nga Biden nuk duhet të çojë në iluzione, pasi edhe pse "Trump së shpejti mund të mbesë në histori, ndjekësit e tij mbeten".

Charles Michel, presidenti i Këshillit Europian, gjithashtu tha se SHBA-të kishin ndryshuar. Marrëdhëniet transatlantike kishin "vuajtur pasojat" dhe bota ishte bërë "më komplekse, më pak e qëndrueshme dhe më pak e parashikueshme", tha Michel, i cili po kryesonte një samitet midis 27 kryetarëve të shteteve dhe qeverive të BE-së.

“Ne kemi dallimet tona dhe ato nuk do të zhduken me magji. Amerika duket se ka ndryshuar dhe mënyra se si perceptohet në Europë dhe në pjesën tjetër të botës gjithashtu ka ndryshuar, ”tha ai.

Një studim këtë javë tregoi se edhe pse shumë europianë mirëpritën fitoren e Biden në zgjedhje, qytetarët besojnë se pas mandatit të Trump, SHBA-ve nuk mund të besohej,

BE e ka ftuar Biden në një takim të nivelit të lartë të NATO-s kur ai të jetë gati, me Michel që bëri thirrje për "një pakt të ri" për të rritur bashkëpunimin shumëpalësh, për të luftuar Covid-19, për të trajtuar ndryshimin e klimës dhe për të ndihmuar rimëkëmbjen ekonomike.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, tha se ai ishte "lehtësuar shumë" me inaugurimin e Biden, duke e cilësuar "një ditë të mirë për demokracinë". Ai tha se demokracia nën administrimin e Trump ishte përballur me "sfida të jashtëzakonshme".

Steinmeier tha se transferimi i pushtetit tek Biden solli me vete "shpresën se bashkësia ndërkombëtare mund të punojë së bashku".

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, tha se vendi i tij ishte "duke pritur me padurim presidencën e Biden”. Ai tha se të dy vendet kishin një agjendë të fortë të përbashkët, duke përfshirë "multilateralizmin ndryshimin e klimës, tranzicionin e gjelbër dhe digjital.

Kryeministri spanjoll, Pedro Sánchez, tha se fitorja e Biden përfaqësonte "fitoren e demokracisë mbi të djathtën ekstreme dhe tre metodat e saj, mashtrim masiv, ndarje kombëtare dhe abuzim, ndonjëherë i dhunshëm, i institucioneve demokratike"

Pesë vjet më parë, tha Sánchez, bota kishte besuar se Trump ishte "një shaka e keqe. Por pesë vjet më vonë kuptuam se ai po rrezikonte demokracinë më të fuqishme në botë ”.

Kryeministri Portugez, António Costa, vendi i të cilit mban presidencën e rradhës së BE, tha se ishte i gatshëm të punonte me Biden "nga dita e parë, për të forcuar marrëdhëniet BE-SHBA dhe për të riafirmuar rëndësinë e NATO-s.

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, i cili është përballur me kritika për marrëdhënien e tij të ngushtë me Trump, tha se ai ishte duke pritur të punonte ngushtë me Biden, duke përmendur një mori fushash politike në të cilat ai shpresonte të bashkëpunonte.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë