Dosje

U ekstradua nga Shqipëria, arratiset në Itali nga qendra e rehabilitimit bosi i narkotrafikut Dorian Petoku

Gazeta Si - Skenari nuk është i padëgjuar në botën kriminale romane dhe shefat e tjerë para tij e kanë interpretuar me “sukses”.

Dorian Petoku, një emër kryesor në gjeografinë e klaneve të narko-trafikut në Itali, i cili me aleancat dhe rivalitetet që ndryshojnë sipas komoditetit të momentit, komandonte tregun e lulëzuar të drogës në Romë, u arratis nga qendra e rehabilimit për të varurit nga droga, ku po vuante dënimin me të vetmin masë paraprake të një byzylyku ​​elektronik.

Dënohet me 12 vjet

Shqiptari 34-vjeçar, i njohur ndryshe edhe si “Mbreti i Narkotrafikut”, ndodhej në një qendër qendër rehabilitimi në Nola, në provincën e Napolit, ku - me mendimin e kundërt të prokurorisë - pas një viti të kaluar në burg i dënuar me 12 vjet për trafik ndërkombëtar droge u ekstradua ngaShqipëria.

Ai ishte në bandën e shqiptarëve në shërbim të Fabrizio Piscitelli-t, i njohur ndryshe si “Diabolik” (kryetifozi i Lacios), i pranishëm në drekën në Grottaferrata që duhej të sanksiononte një marrëveshje mafioze dhe ndoshta t'i kushtonte jetën “Diablo”-s.

Dhe pas vrasjes së ish-kreut të ultrasve të Lacios, Petoku ai krijoi biznesin e tij, duke zgjeruar në mënyrë dramatike pushtetin së bashku me kushëririn e tij, Arben Zogu.

Një tjetër hetim, “Brasile Low Cost”, e pa atë në qendër të projektit për importimin e sasisë më të madhe të kokainës të organizuar ndonjëherë në Romë, e cila përfshinte, së bashku me Casamonica-n, përdorimin e një avioni për të mbërritur direkt nga Amerika e Jugut në aeroportin italian të Romës, Ciampino.

Lufta mes bosëve

Një tjetër shqiptar, Elvis Demçe, kishte rolin e tij si kontaktues i narko-karteleve të mëdha dhe si ai, së bashku me ngritjen kriminale, kishte studiuar paraprakisht se si t’i shmangej burgut.

Një skenar tashmë i njohur, në fakt, i pari i vënë në skenë nga bosi, nga i cili janë frymëzuar të gjithë në këto vite lufte, dhe i vetmi që nuk është marrë kurrë në pyetje prej tyre: bëhet fjalë për kreu i Kamorrës Romane, Michele Senese.

Jo rastësisht ai u etiketua "i çmenduri" falë diagnozës së rreme psikiatrike që hapi dyert e një klinike, nga e cila më pas u arratis.

Megjithatë, arratisja e Petokut duhet të lidhet me zbulimet e të penduarit Fabrizio Capogna, i cili pak javë më parë filloi të bashkëpunonte me prokurorët romanë, duke zbuluar aspekte dhe afera të një strukture kriminale që ndryshon vazhdimisht.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë