Lajme

Turqi, reshjet në Ankara kthejnë rrugët në lumenj të rrëmbyeshëm

Përmbytjet në kryeqytetin turk, Ankara kanë shkaktuar të paktën 6 të plagosur dhe dëme të shumta materiale kryesisht tek banorët e lagjes Mamak.

Fatmirësisht, deri tani nuk janë raportuar viktima, por përmbytjet kanë dëmtuar rreth 25 biznese dhe 160 automjete. Pamjet e publikuara nga mediat turke tregojnë situatën e rënduar nga përmbytjet të shkaktuar vetëm nga disa minuta reshje shiu të rrëmbyeshme.

Kryebashkiaku i Ankarasë, Mustafa Tuna, e cilësoi një fatkeqësi që mund të ndodhë një herë në 500 vjet.

Meteorologët parashikojë vazhdimin e reshjeve të shiut gjatë gjithë javës.

https://www.youtube.com/watch?v=zA9N18MWbVY

Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë