Njerez

Tregon krahët me tatuazhe në LinkedIn, menaxherja amerikane thyen tabunë dhe merr mijëra pëlqime

Jessica Leonard, një profesioniste e financave në Cleveland, u bë virale në platformën LinkedIn për thyerjen e tabusë së bojës në lëkurë në vendin e punës: “Nuk e kisha menduar kurrë se do të arrija kaq shumë njerëz. Ju falënderoj të gjithëve”.

Foto numër një: një grua në karrierë – me këmishë të errët dhe xhaketë gri – që buzëqesh para kamerës. Një shkrepje si shumë të tjera në LinkedIn, rrjeti social i referencës për botën e punës. Foto numër dy: e njëjta grua, tani me krahë të zhveshur, tregon tatuazhet e saj të shumta.

Kaq mjaftoi që amerikania Jessica Leonard, një profesioniste finance në një fond investimi në Cleveland, të bëhej virale në platformën e njohur në pronësi të Microsoft, duke marrë me imazhin e saj të ri të profilit mbi 30 mijë “pëlqime” dhe gati një mijë shpërndarje. Arsyeja është shumë e thjeshtë: ajo ka thyer një tabu. Kuptohet që boja në lëkurë (nuk dihet se për cilin motiv) konsiderohej gjithmonë sinonim i shkujdesjes dhe mungesës së profesionalizmit.

Postimi i menaxheres

Aspekti më interesant, megjithatë, është një tjetër, fakti që ishte shefi i saj që e inkurajoi Xhesikën të përdorte fotografinë “versioni i tatuazheve”: “Po vendosja një foto për rolin tim të ri si partnere e kompanisë në faqen tonë të internetit, - thotë gruaja. - Unë isha e kujdesshme, por pyeta menaxherin tonë nëse ishte në rregull që unë të bëja një foto pa xhaketë për profilin tim në LinkedIn, duke thënë se më pas do të përdorja një me xhaketë për faqen e internetit. Ai u përgjigj: “Vendos këtë më tatuazhe në të dyja rastet. Me krenari madje". Dhe kështu u bë.

Në atë moment është e lehtë të imagjinohet habia e Xhesikës: “Isha pothuajse e tronditur, - vazhdoi ajo në postimin e publikuar muajin e kaluar. - Jam mësuar të mbaj mëngë të gjata edhe gjatë verës, duke i tërhequr ato gjatë çdo takimi, duke rregulluar flokët në mënyrë që askush të mos e shihte tatuazhin e vogël pas veshit tim, duke shmangur tatuazhet e këmbëve ose kyçeve nuk vishja as fund në ambiente pune. Shumë shpesh ndjeja se duhej të isha e kujdesshme kur shprehesha shumë lirshëm”. Megjithatë, frika ishte e bazuar, duke pasur parasysh se gruaja zbuloi se si i ishin drejtuar kolegë me komente të tilla si “Pashë imazhin tuaj të ri në LinkedIn dhe u habita pak. Ju nuk do ta përdorni si foto zyrtare, apo jo? dhe “duke pasur parasysh rolin tim brenda kompanisë, nuk do të ishte e përshtatshme për mua të kisha tatuazhe. Askush nuk do të më merrte seriozisht”.

Anasjelltas, midis komplimenteve dhe vlerësimeve, rreth 2500 komentet në postim dolën pothuajse të gjitha pozitive: “Nuk e kisha menduar kurrë që ky postim do të arrinte kaq shumë njerëz - falënderoi Xhesika. - I vlerësoj të gjitha komentet tuaja (madje edhe ato më pak të këndshmet). Faleminderit gjithashtu për brishtësinë që kaq shumë kanë treguar duke më kontaktuar ose duke ndarë historitë e tyre. Gëzimi më i madh i jetës dhe karrierës sime është të udhëheq, të frymëzoj dhe të ndihmoj. Shpresoj që disi ta kem bërë këtë për disa prej jush”.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë