Lajme

Tragjedia në Greqi, shtohet numri i viktimave

Është thelluar numri i viktimave nga zjarret që përfshinë periferinë e Athinës. Autoritetet greke konfirmojnë se numri i viktimave ka shkuar në 85.

Deri ditën e mërkurë janë identifikuar 61 prej tyre, ndërkohë që numri i të plagosurve vazhdon të jetë 187. Ngjarja bëhet akoma më tragjike, pasi 24 prej viktimave janë fëmijë, të cilët janë përcëlluar në flakët e zjarrit.

Zjarri në rajonin e Atikës ishte një tragjedi e vërtetë për popullin grek, pasi flitet paraprakisht edhe për 6000 prona të dëmtuara, nga të cilat 720 banesa janë shpallur të pabanueshme.

 Shumë shtete europiane dhanë ndihmën e tyre, ndërkohë qeveria greke ka njoftuar  se do të krijojë lehtësi fiskale për të prekurit nga zjarret, ndërsa në ditët e ardhshme do të parashtrojë një plan rimëkëmbjeje të të gjithë zonës.

Duke ditur që një numër i konsiderueshëm viktimash rezultojnë të zhdukur, bilanci i viktimave edhe mund të rritet. Mes personave të zhdukur janë shpallur edhe dy shtetase shqiptare, punonjëse të një restoranti.

E ndërkohë që grekët po luftojnë me flakët, në katastrofën më të madhe të viteve të fundit, autoritetet bullgare i kanë paralajmëruar se mund të përballen me përmbytje pas reshjeve të mëdha që priten të tejfryjnë shtretërit e lumenjve Arda dhe Maritsa që rrjedhin në territoret e tyre.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë