Lajme

Tërmeti shkund Greqinë, lëkundjet ndihen edhe në Shqipëri

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Greqinë qendrore mëngjesin e sotëm.

Sipas informacioneve të para ka qenë me magnitudë 5.2 sipas shkallës Rihter.   Sipas Qendrës Sizmologjike Europiano-Mesdhetare dhe Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tij është regjistruar në zonën e Larisës dhe Trikales.  

Tërmeti është ndier edhe në kryeqytetin helen, si dhe në jug të Shqipërisë.

Gjithsesi, nuk ka ende informacione për njerëz të lënduar, apo dëme të konsideruara serioze prej lëkundjes së mëngjesit të sotëm.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë