Lajme

Teatri, artistët letër Metës

Vijon protesta e artistëve. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar përmes një letre drejtuar Presidentit të Republikës, i kërkon që të rishikohet ligji i miratuar nga PS.

Artistët i kanë kërkuar presidentit Meta edhe një takim.

Në letrën e nisur kreut të shtetit thuhet se Gjykata Kushtetuese mungon për shkak të kuorumit, ndaj sipas tyre Meta duhet të ndërhyjë për të rishikuar ligjin, si hallka e fundit.  “Përgjegjësia bie mbi ju dhe është vendimtare. Ligji shkel balancën mes pushteteve. Ju duhet të ishit filtri i parafundit në këtë proces. Por meqë mungon Kushtetuesja, ju jeni filtri i fundit. Riktheheni atë për rishqyrtim”, thuhet në letër.

Ligji kaloi pak javë më parë mes debateve të forta në Kuvend, por Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe opozita e kundërshtojnë fort, pasi sipas tyre është një aferë korruptive.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë