Futboll

Të mëdhenjtë e Europës “zjarr” në kampionate, nxemje para Championsit

Mesjavën e ardhshme luhen ndeshjet e radhës në grupet e Championsit dhe klubet e mëdha europiane kanë bërë nxemjen në kampionat. Shumica e tyre kanë shfaqur një formë shumë të mirë, duke arritur fitore të thella që i mbajnë në pozita të favorshme për të pretenduar titullin.

Në Angli, dyshja Liverpul-Mançester Siti nuk njohin kundërshtarë. Liverpuli fitoi 1-2 në fushën e Kristal Palasit dhe kryeson me 37 pikë pas 13 javësh, 9 më shumë se Siti i Guardiolës, që mundi me të njëjtin rezultat Çelsin, madje me përmbysje. Për ekipin e Klopit shënuan sulmuesit Mane dhe Firmino, kurse për Mançester Sitin shënuan De Bryjne dhe Mahrez, duke zhvlerësuar golin e Kante të Çelsit. Mourinjo debutoi me fitore në stolin e Totenhemit, 2-3, në fushën e Uest Hemit.

Në Spanjë, Barcelona dhe Real Madrid kryesojnë me të njëjtën kuotë pikësh, nga 28 secili. Katalanasit fituan 1-2 në fushën e Leganes, me gola të Suarez dhe Vidal, ndërsa madrilenët e nisën në disavantazh ndeshjen me Real Sociedadin në “Santiago Bernabeu”. Për t’i dhënë fitoren skuadrës së trajnerit Zinedin Zidan menduan Benzema, Valverde dhe Modriç.

Modriç dhe Benzema festojnë golin e kroatit. Gazeta Si, 24 nëntor 2019

Edhe në Itali, Juventusi dhe Interi kanë ecur me të njëjtin hap. Bardhezinjtë përmbysën Atalantën e Berat Gjimshitit në fushën e saj, falë dygolëshit të Higuain dhe një goli të Dibalës. Interi fitoi bindshëm, 0-3, ndaj Torinos në transfertë. Për zikaltrit shënuan Lautaro Martinez, De Vrij dhe Lukaku. Juventusi kryeson me 35 pikë pas 13 javësh kampionat, Interi ka një pikë më pak.

Edhe Bajerni i Mynihut ka fituar thellë në kampionat, 0-4 në fushën e Dyseldorfit. Pavard, Gnabri, Toliso dhe Koutinjo janë autorët e golave për skuadrën bavareze, që i afrohet një pikë vendit të parë, ku ndodhet ende Borusia Mënshegladbah, pavarësisht humbjes. Ka gabuar këtë fundjavë vetëm Borusia Dortmund, që barazoi 3-3 në fushën e saj me Paderbornin e Klaus Gjasulës, i cili mbante shiritin e kapitenit në këtë ndeshje.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë