Lajme

Shuhet ikona e humorit shqiptar, Fadil Hasa

Ndahet nga jeta legjenda e humorit shqiptar, Fadil Hasa. Aktori ndërroi jetë në moshën 78-vjeçare, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë.

Fadil Hasa me rolet e tij ka shënjuar historinë e humorit shqiptar.

Homazhet pritet të zhvillohen nesër në qytetin e Durrësit në orën 10 deri në 11 në Teatrin e Durrësit “Aleksandër Moisiu”.

Aktori mbante titullin “Artist i Merituar”, ndërsa ka marrë 4 herë titullin “Artisti më i mirë”.

Hasa ka lindur në Durrës më 8 prill 1940. Ai ka luajtur një sërë rolesh dhe me dhjetëra personazhe  ka arritur të përcjellë më së miri mesazhet në publik.

Ai është i shquar më shumë në role komike në estradën e Durrësit.

Ka luajtur në filma si :

Kronikë provinciale (2009)

Mao Ce Dun (2007)... Hekuran Romalini

Zëvendësi i grave (1987)... Shabani


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë