Ne rrjet

Shtëpia e orgjive në Bruksel, skandali në zemër të Parlamentit Europian

Rrjeta të zeza, kafka me sy fosforeshentë dhe trekëndësha djalli. Këto sende "mirëpritën" eurodeputetin hungarez Zayer Josef ndërsa hyri në një apartament në kat të parë në Bruksel, ku organizoheshin cdo javë orgji.

Alkooli, droga dhe karantina janë pjesë e një enigme që u zbulua ditë pas ditë, duke shkaktuar një skandal në zemrën e Bashkimit Europian. Sidoqoftë, vihet re se "nikoqiri" nuk e kishte ftuar Zayer në këtë festë, e cila shërbeu si gur varri në karrierën e tij politike. Sipas mediave hungareze të lajmeve Blikk, studenti 29-vjeçar David Manzheley që organizoi orgjinë, në të cilën morën pjesë vetëm meshkuj, nuk e njihte personalisht eurodeputetin.

Në fakt, sipas tij, planifikimi fillestar përfshinte vetëm 10 persona, të cilët në fakt duhet të ishin infektuar tashmë me koronavirus në mënyrë që të zvogëlohej mundësia e infektimit. Sidoqoftë, Zayer nuk donte që ai të mungonte në festë. Davidi nuk e mohoi që të ftuarit e dinin se kishin ardhur në një orgji. Kishte anëtarë të kombësive të ndryshme sepse, siç tha ai, komuniteti i homoseksualëve ishte shumë i madh. Sidoqoftë, ai mohoi që ata kishin marrë drogë.

“Thjesht pimë alkool, natyrisht, të ftuarit bënë seks me njëri-tjetrin. "Unë nuk mendoj se duhet të dënohemi për këtë," i tha ai Blikk, duke shtuar se policia nuk tregoi urdhërarreste kur shpërndau festën.

Sipas raporteve, porsa policia u shfaq rreth orës 22:30, pas ankesave nga fqinjët, eurodeputeti nisi të largohej dhe po kërkonte me ngulm një mënyrë për të shpëtuar. Mbi të gjitha, ai e dinte se çfarë rrëmuje do të shkaktohej nëse do të merrej vesh që një politikan i krishterë konservator ishte në një orgji.

Kështu, ndërsa policia po kontrollonte mysafirët, Zayer Josef u hodh nga dritarja dhe doli në rrugë.

Ai mund të kishte shpëtuar nëse nuk do ta kishte parë një kalimtar që njoftoi policinë.

Në fakt, sipas mediave ai u vra në fytyrë nga rënia. Policia gjeti gjithçka në çantën e shpinës, madje edhe drogën, megjithëse ai më vonë pretendoi në një deklaratë se nuk e dinte se ishe atje.

Zayer ishte një nga themeluesit e partisë qeveritare hungareze Fidesz në Mars 1988 dhe mbetet një i besuar i ngushtë i Kryeministrit Viktor Orban.

Prania e tij në një festë të paligjshme homoseksualësh jo vetëm që bëri bujë, por një çështje të madhe si brenda partisë së tij ashtu edhe në qeverinë e Orban, e cila paraqet një profil rrënjësisht të ndryshëm.

Ai ka qenë eurodeputet për 16 vjet, për 11 vitet e fundit ka qenë drejtuesi dhe nënkryetari i Partisë Popullore Europiane. Skandali seksual është posaçërisht poshtërues për një parti që lufton për idealet e vlerave tradicionale të familjes dhe kohët e fundit propozoi një ligj që ndalon birësimin e fëmijëve nga prindërit homoseksualë. Disa diplomatë dhe një po ashtu thuhet se morën pjesë në orgji.

Deputeti hungarez Zayer Jozef, deri të dielën kur paraqiti dorëheqjen, pranoi se ai ishte midis të ftuarve në orgjinë në Bruksel, megjithatë ai mohon që autoritetet e gjetën atë në posedim të drogës.

" Isha i pranishëm. Pasi policia më kërkoi ID deklarova se isha eurodeputet”, deklaroi ai. Policia vazhdoi procesin dhe më çoi në shtëpinë time. Unë nuk kam përdorur drogë. Sipas njoftimit zyrtar të policisë, ata gjetën një pilulë ekstaze, por nuk është e imja, nuk kam njohuri se kush e kishte dhe si u gjet atje. Më vjen keq për shkeljen e kufizimeve të Covid-19, ishte një veprim i papërgjegjshëm nga ana ime. Unë jam gati të paguaj gjobën e vendosur. I kërkoj falje familjes sime, kolegëve të mi, zgjedhësve të mi. U kërkoj atyre të vlerësojnë gabimin tim pas 30 vitesh punë të përkushtuar dhe të vështirë. Gabimi është personal, unë jam i vetmi përgjegjës për të. Unë i kërkoj të gjithëve që të mos ia hedhin fajin vendit tim (Hungarisë) ose grupit tim politik (EPP)”, theksonte ai në reagimin e tij.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë