Lajme

Shqiptari që kthehet me dëshirë në burg

Varfëria dhe kushtet e vështira të jetesës kanë detyruar një shqiptar të zgjedhë burgun në Itali. I tillë është 45-vjeçari nga Vlora, Milto Dosi, i cili ka zënë hapësirë në mediat italiane, pasi i është drejtuar burgut në pamundësi për të mbajtur familjen.

Mediat fqinje shkruajnë se shqiptari është përshëndetur për herë të fundit me fëmijët dhe bashkëshorten e tij dhe shoqëruar nga avokati është paraqitur në stacionin policor në Pesaro. 45-vjeçari rezultonte i dënuar me tre vite burg për trafik droge në vitin 2012 në Itali.

Pasi kishte bërë dy vite burg, në 2014, ai ishte dëbuar nga Italia me qëllimin që të mos shkelte më në vendin fqinj deri më 2024. Por, pasi është përballur me vështirësitë e jetës, ai ka vendosur të rikthehet sërish në burg për të bërë edhe një vit që i ka mbetur. Kjo ka befasuar policët italianë, të cilët e kanë pritur me buzëqeshje.

Ndërsa gazetarëve ai ju ka thënë “Nuk kisha asgjë për të ushqyer familjen time. Kështu që unë thirra avokatin tim dhe i thashë se nuk kisha zgjidhje, duhet të mbaroja dënimin që të mund të jetoja e punoja pa probleme”.

Më 3 korrik, ai do të paraqitet në gjykatë për t’u përgjigjur për shkeljen e urdhrit të deportimit, me rrezikun e kthimit.


Copyright © Gazeta “Si”
Më Shumë