Njerez

Shqiptarët që kontrollojnë kokainën në Britani, foto me armë dhe jetë luksi

Media britanike si “Daily Mail” dhe “The Sun” kane shkruar sërish mbi veprimtarinë e shumë shqiptarëve, të cilët jetojnë kryesisht në Londër.

Sipas “The Sun” shqiptarët publikojnë në rrjetet sociale fotografi me makina të shtrenjta, siç janë Rolls-Royces ose Lamborghini, shfaqen me maska dhe japin paralajmërime, në raste edhe me kërcënime përmes këngëve të tyre të rrugës, rap. Duke qëndruar përpara dy Rolls-Royce-ave, një Lamborghini dhe një turme kërcënuese burrash të maskuar, reperi i bandës shqiptare ‘Stealth’ bën një paralajmërim të frikshëm. “Ne ju vrasim sepse shqiptarët nuk kanë nevojë për arsye” thotë ai. “Ata përpiqen të na kapin, por këta shqiptarë nuk mund të kapen.”

Video sfiduese ofron një pasqyrë tronditëse të mafies shqiptare në Britaninë e Madhe. Deri më tani ishte e zhytur në sekret, por tani po shfrytëzon PR-in online për të rekrutuar më shumë ushtarë rruge. Postimi i imazheve me armë automatike, kartëmonedha dhe Rolex ari, anëtarët e bandës së patrembur po përpiqen të bindin kriminelët nga Shqipëria për të ardhur në mënyrë ilegale në Mbretërinë e Bashkuar që t’i bashkohen rrjetit të tyre, thonë ekspertët. Përdoruesit e drogës nga shtresa e mesme po marrin fitimet e mëdha të perandorisë kriminale të shqiptarëve, perandori e cila kontrollon tregun britanik të kokainës prej 5 miliardë paundësh.

Investigimet e Daily Mail-it për krimin e organizuar shqiptar kanë zbuluar se:

-Shqiptarët kanë krijuar lidhje të drejtpërdrejta me kartelet brutale të Amerikës Latine, duke ulur çmimin e drogës së klasit A dhe kanë një kontroll të ngjashëm të shpërndarjes së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar;

-Për herë të parë shqiptarët përbëjnë numrin më të madh të shtetasve të huaj në burgjet britanike, ku 802 prej tyre janë pas hekurave;

-Të burgosurit e bandave kriminale po përdorin në mënyrë të paligjshme telefonat celularë për të bërë video-telefonata me njëri-tjetrin nga qelitë e tyre dhe pastaj postojnë bisedat e tyre në internet. Qelitë e dy kriminelëve shqiptarë që u shfaqën në një video të kohëve të fundit u kontrolluan nga oficerët e burgut javën e kaluar;

-Vrasësit shqiptarë me pagesë në Britaninë e Madhe kërkojnë nga £ 15,000 deri në £ 100,000 për vrasje.

Pak ditë më parë mediat britanike bënë me dije se, gangsterët shqiptarë kapën kontrollin e tregut britanik të kokainës rreth pesë vite më parë duke u lidhur me kartelet e Amerikës Jugore që i furnizonin me drogë dhe kjo ka sjell rënien e çmimit për një kilogram kokainë të paprerë nga 45 mijë në 30 mijë paundë. Edhe me rënien e çmimit shqiptarët fitojnë shumë. Dyshohet se ata e blejnë 4 mijë paundë kilogramin në Amerikën Latine.

Rrugët kryesore të kokainës në portet e Britanisë së Madhe janë nëpërmjet Roterdamit në Holandë, porti më i madh i Evropës dhe Antwerp-it në Belgjikë. Policia e Europës e ka pasur pothuajse të pamundur të depërtojë në bandat shqiptare, të cilat drejtohen nga një kod i rreptë besnikërie i njohur si besa, që do të thotë ‘të mbash premtimin’.

Ata gjithashtu kanë një reputacion të frikshëm për dhunën, të qeverisur nga kodi i kanunit: e drejta për t’u hakmarrë. Një raport i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë identifikoi Britaninë, së bashku me Belgjikën, Greqinë, Spanjën dhe Italinë si vende ku veprojnë vrasës profesionistë shqiptarë.

“Pagesa për një vrasje në Britaninë e Madhe shkon nga £ 15,000 deri në një maksimum prej £ 100,000”, thuhet në raport.

Pjesa më e madhe e rrjetit të gjerë kriminal shqiptar vepron nën radarin e policisë dhe është e fokusuar te fitimet e mëdha. Por Hellbanianz, një bandë e dhunshme shpërndarësish droge në Londrën lindore është një përjashtim. Videot muzikore të prodhuara në mënyrë profesionale që përshkruajnë djem të rinj që bëjnë para kanë marrë shumë shikime.

Videoja për këngën Hood Life, e postuar fillimisht dy vjet më parë në YouTube, është parë më shumë se 10.3 milionë herë dhe përmban burra të maskuar dhe një grua pak të veshur në kofanon e një Rolls-Royce Phantom të bardhë në Estate Gascoigne në Barking.

“Shqiptarët e mi, mbani pushkën tuaj kallashnikov, shqiptarë,” këndon një rreper bande që quhet Vinz, emri i vërtetë i të cilit sot mund të zbulohet si Ervin Selita, 26 vjeç.

Videoja për këngën Hood Life, që shfaq rreperin Vinz (foto), e postuar fillimisht dy vjet më parë në YouTube, është parë më shumë se 10.3 milionë herë.

“Ju shqiptarë ‘lepurusha’ mendoni se jeni Rambo. Të gjithë shqiptarët e mi të vërtetë lëvizin narko, narko,” shton Sleath, emri i të cilit është Fatjon Dibra.

Ndërkohë, fotografitë e postuara në Instagram nga anëtarët e bandës duket se tregojnë një arsenal të frikshëm armësh. Një foto e postuar nëntorin e kaluar tregon një pushkë me municion të rregulluar për të shkruar letrat ‘HB’ për Hellbanianz. Ekspertët thonë se bosët e vërtet të bandave shqiptare janë të lumtur që Hellbanianz kanë një nam kaq të keq, sepse këto video do të ndihmojnë të bindin më shumë shqiptarë për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe për t’u bashkuar me rrjetin kriminal.

 

Më Shumë