Jete & Stil

Shoqërojeni kafenë edhe me tre përbërës të tjerë

Kafeina, stimuluesi kryesor i kësaj pijeje, ndihmon në djegien e kalorive duke rritur prodhimin e oksitocinës. Ky hormon ndikon si tek oreksi ashtu edhe metabolizmi – duke i ndihmuar kështu njerëzit që të sheshojnë barkun.

Por duke i shtuar edhe 3 përbërës të tjerë  do të përfitoni edhe më shumë. 
Përbërësit: 
1 lugë kanellë 
¾ e një filxhani me vajkokosi 
½ filxhanit me mjaltë
Përzieni të gjithë përbërësit derisa të formohet një masë homogjene dhe ruajeni në një kavanoz.Çdo mëngjes kur pini kafen shtoni një lugë nga kjo përzierja . 
Vlerat e 3 përbërësve të lartëpërmendur
Kanella ka veti antiinflamatore dhe lufton inflamacionin. Për shkak të numrit të lartë të antioksidantëve, kanella gjithashtu neutralizon dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira. 
Vaji i kokosit përmban acide yndyrore të shëndetshme të cilat nuk depozitohen në trup si yndyrë por shpërbëhen në energji ose ketone. 

Mjalti do të shërbejë si një ëmbëlsues natyralë e veç të tjerave është i pasur në folate, vitaminë C, B6 dhe minerale si calcium, hekur zink sodium etj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë