Jete & Stil

Faktorët që ju shtojnë rrudhat në fytyrë

Lëkura jonë humbet elasticitetin e saj me moshën, dhe si rezultat ne marrim simptoma klasike të plakjes,në faqe dhe mjekër. Ky rezultat është i pakëndshëm sepse një fytyrë e rrudhur zbulon të gjitha vitet që kemi jetuar. Dhe shpesh herë duket se ka vetëm një rrugëdalje - të nxitosh për tek kirurgu plastik.

Sidoqoftë për të shmangur operacionet plastike, dhe për të patur një fytyrë rinore, ka disa rregulla që mund t’ju vijnë në ndihmë.

Më poshtë t'ju tregojmëë për metodat më të mira që mund të ndihmojnë në korrigjimin e faqeve.

Ju vazhdimisht përdorni telefonin tuaj.

Nëse përdorni shpesh smartfonin ose tabletën tuaj, ndiqni lajmet në Instagram dhe bisedoni me miqtë në internet, ka një shans të lartë që do të shihni një fytyrë të rrudhur shumë shpejt. Sipas një kirurgu kozmetik të quajtur Dr. Mervyn Patterson, përdorimi i vazhdueshëm i smartfonëve çon në pasoja të tmerrshme - një fytyrë me rrudha

Ju keni ndalur krejtësisht konsumimin e ushqimeve yndyrore

Njerëzit që monitorojnë shëndetin e tyre shpesh nuk pranojnë të hanë ushqime yndyrore apo të skuqura dhe kjo është e mrekullueshme. Megjithatë, një refuzim total për të konsumuar produkte që përmbajnë yndyrna mund të ndikojë negativisht në gjendjen e lëkurës. Disa acide yndyrore të tilla si Omega-3 dhe Omega-6 mbajnë elasticitetin e membranës qelizore, ndihmojnë në mbajtjen e sistemit imunitar dhe sipas disa hulumtimeve ulin rrezikun e gjetjes së kancerit.

Bilanci i hormoneve tuaja është i prishur.

Një nga arsyet kryesore për humbjen e elasticitetit të lëkurës është mungesa e estrogjenit. Këto hormonet femërore stimulojnë fibroblastet dermal për të krijuar elastin dhe kolagjenin. Si rezultat, ato gra që kanë nivele të ulëta të estrogjenit përfundojnë duke pasur lëkurë të zbehtë dhe rrudha të parakohshme.

Ju hani shumë ëmbëlsira.

Ka shumë libra që përshkruajnë efektet e dëmshme të sheqerit dhe siç rezulton, konsumimi i sheqerit tepër prek gjithashtu elasticitetin e lëkurës, gjë që mund të fillojë procesin e plakjes edhe më herët. Sipas një teori popullore, molekulat e sheqerit të padërguar janë në gjendje të pengojnë kolagjenin dhe elastinën në lëkurë. Prandaj, sa më shumë sheqer që konsumoni, saggier lëkura juaj bëhet.

Ju pëlqen të kaloni shumë kohë në diell.

Rrezet ultravioletë janë të rrezikshme për lëkurën, veçanërisht pjesa e rrezatimit të quajtur UVA. Ky rrezatim depërton në shtresat më të thella të lëkurës, të njohur ndryshe si dermis. Pse është kaq e rrezikshme? Dermis përbëhet nga 70% kolagjenit i cili është kufiri natyral i fytyrës tuaj. Rrezet UVA e shkatërrojnë këtë.

Ju keni humbur peshën në mënyrë drastike.

Humbja e menjëhershme ose drastike e  peshës ndikon negativisht në pamjen tuaj. Ju mund të keni hequr qafe yndyrë të tepërt, por lëkura e tepërt do të jetë ende . Kjo është arsyeja pse nëse planifikoni të filloni një dietë dhe të humbni peshë, duhet ta bëni procesin gradual. Ekspertët rekomandojnë t'i kushtojnë vëmendje të lëkurës së fytyrës, ndërsa humbin peshën dhe të përdorin kremët shtrëngues dhe ushtrime të veçanta.

Mund të keni probleme me dhëmbët.

Dhimbjet dhëmbeve mund të ndikojnë drejtpërdrejt në gjendjen e muskujve të fytyrës. Ekspertët nga Universiteti i Miçiganit zhvilluan kërkime të veçanta të cilat treguan dhëmbet e prishur ndikojnë në lëkurën e fytyrës negativisht.

Ju flini shumë pak

Mungesa e gjumit mund të çojë  rrudha të thella në fytyrë. Të gjitha sepse lëkura jonë e riparon vetë gjatë natës dhe përbërësit e kremrave të natës veprojnë në mënyrë më efektive falë qarkullimit më të mirë të gjakut kur flemë. Mbani në mend se trupi juaj humbet shumë lagështi ndërsa fle, gjë që është arsyeja pse është e nevojshme të përdorni kremrat hidratuese për të parandaluar lëkurën nga dehidrimi.

Ju pëlqen të vraponi

Sipas një kirurgu kozmetik të quajtur Dr. Gerald Imber, vrapimi nuk është ideja më e mirë për atletët e një moshe të vjetër. Kombinimi i faktorëve të pafavorshëm të motit (dielli, era), si dhe dridhja e vazhdueshme, çon në një humbje të elasticitetit dhe si rezultat, lëkura bëhet  e lirshme dhe e varur. Pa dyshim, vrapimi është një nga metodat më të mira për të humbur peshën, por një humbje drastike e yndyrës së kombinuar me aktivitete sportive që mund të deformojnë lëkurën mund të rezultojë në paraqitjen e "bulldog cheeks".


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë