Moti

Shi dhe dëborë, ja si do të vijojnë ditët e pranverës

Duke nisur nga dita e Shtunë vendi ynë do të ndikohet nga afrimi i masave ajrore të paqëndrueshme me origjinë nga Europa veri-perëndimore. Moti do të jetë me vranësira dhe reshje shiu, me aktivitet kryesor në orët e para të ditës së diel. Në zonën e Shkodrës reshjet do të jenë me intensitet të lartë të shoqëruara me stuhi dhe shkarkesa elektrike. Ndërsa, ditën e hënë masa ajri të ftohta me origjine polare, do të prekin Ballkanin dhe vendin tonë ku priten reshje shiu dhe reshje bore në zonat malore, deri lartësitë 800 metra mbi nivelin e detit.

Temperaturat do të zbresin ndjeshëm.

Zonat malore 3-10 gradë celsius

Zonat e ulëta 8-14 gradë celsius

Zonat bregdetare 9-15 gradë celsius

 

Më Shumë