Jete & Stil

Sëmundjet që paralajmërojnë thonjtë

Janë një sërë sëmundjesh që paralajmërojnë thonjtë e duarve që nuk duhen injoruar.

Infeksionet kërpudhore
Thonjtë e trashë, të brishtë dhe të verdhë me shumë mundësi janë të prekur nga ndonjë infeksion kërpudhor. Këto infeksione prekin kryesisht thonjtë e këmbës dhe për t`i parandaluar mundohuni t`i mbani këpucët të pastra dhe të thata.

Sëmundja e tiroides
Thonjtë e brishtë dhe të thatë që thyhen mund të jenë shenjë e problemeve me tiroiden. Ajo jep lodhje, ndryshime në peshë etj. Problemet me tiroiden janë serioze kështu që mos i anashkaloni.

Anemia 
Thonjtë e brishtë, të shoqëruar me këmbë dhe duar të ftohta janë shenja të anemisë. Anemia shoqërohet me ndjenjën e dobësisë, të përzierave, dhimbjes së kokës, shtimin e rrahjeve të zemrës etj.

Stres dhe çrregullime nga ankthi 
I kafshoni thonjtë kur jeni nervozë? Edhe nëse është çrregullim nga ankthi, apo një situatë stresuese, kafshimi i thonjve mund t`i dobësojë shumë ata, plus thonjtë mbartin shumë papastërtira për t`i futur në gojë. Provoni të hani një çamçakëz kur jeni të stresuar në mënyrë që këtë ves ta largoni.

Psoriaza
Thyerja dhe thonjtë e verdhë në të kuq janë një shenjë e psoriazës. Kjo sëmundje shoqërohet po ashtu me shenja të kuqe që kruhen. Nëse i keni këto shenja kontaktoni sa më parë dermatologun.

Artriti
Thonjtë e dobët mund të jenë simptomë e artritit. Kjo sëmundje shoqërohet me dhimbje dhe enjtje të kyçeve. Trajtimi i artritit bëhet me ilaçe dhe ushtrime.

Këshilla për të forcuar thonjtë:

-Hidratojini thonjtë dhe përdorni produkte që përmbajnë vitaminën E.

-Mbani doreza kur lani enët ose kur pastroni.

-Shmangni açetonin, pasi i than thonjtë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë