Lajme

Rusia zgjat sanksionet, ndalon importin e ushqimeve

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka firmosur dekretin për zgjatjen e sanksioneve deri në fund të vitit 2019 për disa vende.

Ndalimi i importeve ndaj Rusisë prek edhe Shqipërinë.

Më 9 korrik, Bashkimi Europian vendosi shtyrjen e sanksioneve kundër Rusisë, ndërsa Putin është përgjigjur menjëherë në mënyrë reciproke.

Prej 2014, Rusia ka vendosur një sërë kundër-sanksionesh, duke ndaluar importimin e disa mallrave nga SHBA, BE, Australia, Kanadaja, Shqipëria, Mali i Zi, Islanda, Lihtenshtajni dhe Ukraina. Lista e produkteve që janë vendosur në embargo nga Rusia janë; mishi, qumështi, peshku, perimet, etj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë