Muzike

Ronela Hajati, këngëtarja shqiptare që u bullizua për pamjen e saj fizike

foto e kengetares

Nga Gazeta Si - Është Ronela Hajati, përfaqësuesja e Shqipërisë, e para që ngjitet në skenën e gjysmëfinales së parë të Eurovision Song Contest 2022 me këngën “Sekret”. E lindur në Tiranë më 2 shtator 1989, ajo studioi kërcim dhe piano dhe filloi karrierën e saj muzikore në moshë shumë të re, duke marrë pjesë në festivale të shumta në vendin e saj si “Kënga Magjike” dhe “Top Fest”.

Suksesi vjen shpejt për të falë disa këngëve që janë shumë të suksesshme. Pas disa këngëve, në vitin 2013 fitoi çmimin e audiencës në Festivalin “Kënga Magjike” me këngën “Mos ma Lsho” dhe në të njëjtin festival, në vitin 2018, fitoi vendin e katërt ndërsa këngë të tjera të suksesshme si “Vuj” dhe “Maje Men”. Dhe sërish triumfon, në edicionin e 60-të të Festivalit të këngës me këngën “Sekret”: fitore e cila i dha mundësinë të marrë pjesë në Eurovision 2022.

Brenda pak vitesh ai mori pjesë në spektakle dhe talent show të shumtë në TV Shqiptar, nga Poleposition tek Star Academy Albania, Ethet e së Premtes dhe Dancing With the Stars Albania, gjithmonë me performanca mbresëlënëse. Shumë e dashur për publikun, ajo njihet për veshjet sensacionale dhe është kthyer në një ikonë të pozitivitetit trupor: “Kurrë mos u mbulo, mos ki turp për trupin tënd” është motoja e saj.

Pavarësisht kësaj, ajo së fundmi ka qenë objekt ofendimesh dhe talljesh në rrjetet sociale, e sulmuar për pamjen e saj fizike dhe më pas e “censuruar” nga kanalet zyrtare të komunikimit të Eurovizionit për pozat ekuivoke të mbajtura gjatë koreografive. Ajo me ironi tha: “Eurovizion? Show familjar”.

Marrë nga La Repubblica, përshtati në shqip Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë