Lajme

Rama takon homologun belg: I gatshëm të udhëtoj me Bashën në BE për hapjen e negociatave

Kryeministri Edi Rama u shpreh se është i gatshëm që të udhëtojë me kreun e opozitës, Basha për të zhvilluar takime në Europë, që do të mundësonin hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE. Deklarata e kreut të qeverisë u bë gjatë konferences për media me homologun belg, Charles Michel. Rama deklaroi se Shqipëria meriton një vendim për të hapur negociatat, i cili nuk do të ishte fundi i përpjekjeve të vendit, por fillimi i një faze të re dhe të gjatë përpjekjesh. Rama mirepriti mbështetjen e Belgjikës dhe të partnerëve europianë në rrugën evropiane. Kryeministri belg, Michel u shpreh se vendi i tij do të shprehet me vendosmeri në qershor ne lidhje me vendimin për të mbështetur hapjen e negociatave për Shqipërinë. Ai u shpreh i bidur për ndershmërinë e Belgjikes në marrjen e vendimit, duke marrë parasysh përpjekjet e bëra nga Shqipëria.

Në lidhje me ceshtjen e emigranteve, Michel u shpreh se Belgjika e konsideron Shqipërinë si një vend të sigurtë dhe duhet të bashkëpunohet për të parandaluar format e emigracionit ilegal.

 

Më Shumë