Treg

Pse furnizimet globale të ushqimit janë në rrezik pavarësisht rënies së çmimeve të të korrave

Pasiguria gjeopolitike, tregjet e paqëndrueshme të energjisë dhe ndryshimet klimatike përbëjnë të gjitha një kërcënim

Çmimet e plehrave dhe të korrave kanë rënë ndjeshëm që nga kulmi i tyre pas sulmit rus të vitit të kaluar në Ukrainë.

Megjithatë, specialistët dhe analistët e bujqësisë kanë paralajmëruar se furnizimet ushqimore në botë janë ende nën kërcënim.

Çmimet e ushqimeve ishin tashmë të shtrenjta përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në fillim të vitit të kaluar, për shkak të thatësirave dhe grumbullimit të lidhur me pandeminë e koronavirusit nga qeveritë dhe bizneset.

Më pas çmimet e lëndëve ushqyese të kulturave u rritën si rezultat i pozicionit të Moskës si eksportuesi më i madh i plehrave në botë, ndërsa rritja e çmimeve të gazit natyror, një përbërës kritik për plehrat azotike, gjithashtu grumbulloi presion mbi tregjet bujqësore. Marrëveshja e vitit të kaluar për drithërat e Detit të Zi midis Moskës dhe Kievit luajti një rol vendimtar në uljen e çmimeve, së bashku me furnizimet e shumta nga Rusia, ndërsa çmimet më të ulëta të gazit natyror kanë qetësuar tregjet e plehrave.

Megjithatë, analistët paralajmërojnë se marrëveshja e grurit mund të prishet, ndërsa çmimet e paqëndrueshme të energjisë dhe ndryshimet klimatike kërcënojnë gjithashtu të minojnë prodhimin e të korrave.

“Është si të fluturosh me një motor,” tha John Baffes, ekonomist i lartë bujqësor në Bankën Botërore. “Për sa kohë që ai motor punon, është mirë, por nëse motori ndalon, atëherë keni probleme. . . Nëse ndonjë nga [këto rreziqe] materializohet, do të shohim një [rritje të çmimeve] shumë, shumë shpejt.”

Rreziku më i menjëhershëm është marrëveshja e grurit e mbështetur nga OKB, e cila do të rinovohet në mars.

Anijet me grurë udhëtojnë në një korridor të ngushtë nëpër Detin e Zi

Çdo dështim për ta zgjatur atë do të bllokonte eksportet e grurit ukrainas, duke i çuar sërish çmimet në rritje.

Ndërsa shumë kultura, së bashku me plehrat ushqimore, janë të përjashtuara nga sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga aleatët e Ukrainës. Shumë banka, sigurues dhe grupe logjistike kanë hezituar të trajtojnë prodhimet e fermerëve të tyre, sipas zyrtarëve rusë dhe evropianë.

Tensionet gjeopolitike mund të prishin furnizimet. Një kërcënim tjetër është klima. Temperaturat rekorde të vitit të kaluar në Evropë dhe pjesë të tjera të botës ndodhën pavarësisht fenomenit të motit La Niña.

La Niña përfshin ftohjen e sipërfaqes së Oqeanit Paqësor. Pas tre viteve të njëpasnjëshme të kushteve të La Niña-s, shumë meteorologë kanë paralajmëruar për shanset në rritje të së kundërtës - fenomenit El Niño, i cili ka një efekt ngrohjeje - të ndodhë këtë vit. Zhvendosja nga La Niña në El Niño "ka të ngjarë të çojë që temperaturat globale në 2023 të jenë më të ngrohta se 2022", paralajmëroi Zyra Met në Mbretërinë e Bashkuar në fund të vitit të kaluar.
Rajonalisht, kushtet e El Niño kanë shkaktuar më parë thatësira në Azinë jugore dhe juglindore dhe Australi dhe përmbytje në Amerikën Latine, duke përfshirë Brazilin dhe Argjentinën.

 “Ne kemi pasur tre La Niña të forta radhazi, gjë që është e paprecedentë në vetvete. Por një El Niño potencial tremujorin e ardhshëm. . . mund të bëjë kërdi në motin në mbarë botën,” tha Kona Haque, kreu i kërkimit në tregtarin e mallrave EDF Man.

"Vendet tropikale në zhvillim kanë potencialin për t'u goditur më shumë, me Azinë që bëhet më e thatë në kushtet e El Niño, ndërsa Amerika e Jugut mund të shohë reshje të tepërta shiu."

Nivelet relativisht të ulëta të inventarit të grurit kanë shtuar shqetësimet e analistëve në lidhje me furnizimet globale të ushqimit. Për grurin, raporti stok ndaj përdorimit, një masë e përdorur nga pjesëmarrësit e tregut të drithërave dhe ekonomistët bujqësorë për të vlerësuar disponueshmërinë e mallrave, është ilustruese.

 Ai tregon se stoqet e parashikuara për fundin e vitit bimor në qershor parashikohen në 58 ditë, niveli më i ulët që nga viti 2008, kur çmimet ndërkombëtare të ushqimeve u rritën pas thatësirës dhe rritjes së çmimeve globale të energjisë.

“Për shkak të situatës së ulët të aksioneve globale, çmimet do të mbeten të paqëndrueshme dhe mund të rriten ndjeshëm nëse një thatësirë ​​ose një ngjarje e rëndësishme e motit shfaqet këtë pranverë,” tha Joseph Glauber, studiues i lartë në grupin e ekspertëve për sigurinë ushqimore IFPRI dhe ish kryeekonomist në Departamenti Amerikan i Bujqësisë.

Lëvizjet e monedhës janë gjithashtu të rëndësishme për furnizimet me ushqime në shumë vende në zhvillim. Pavarësisht rënies së fundit të çmimeve të ushqimeve në tregjet ndërkombëtare, fuqia e dollarit mund të mbajë të larta kostot në monedhat vendase.

Kjo do të thotë se inflacioni i ushqimeve për konsumatorët ka të ngjarë të vazhdojë për disa tremujorë për shkak të vonesës prej rreth një viti që çmimet e tregtuara ndërkombëtarisht të kalojnë në zinxhirët e furnizimit me pakicë.

“Inflacioni i ushqimeve i matur me indeksin e çmimeve të konsumit të ushqimeve mbetet dyshifror në shumicën e zonave të botës. Unë pres që IÇK-ja e ushqimit të bjerë me uljen e inflacionit të përgjithshëm, por ai do të ulet ngadalë”, tha Glauber.

Megjithatë, ka disa shenja përmirësimi.

 Indeksi i çmimeve të ushqimit të Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë e mallrave bujqësore të tregtuara ndërkombëtarisht ka shënuar rënie mujore për nëntë muaj rresht. Në të vërtetë, çmimet për lëndët ushqyese të rëndësishme dhe grurin janë më shumë se 40 për qind nën nivelet e larta të vitit të kaluar.

Një kulturë rekord gruri në Rusi dhe korrje të forta të misrit dhe sojës në Brazil kanë lehtësuar shtrëngimin në tregjet ndërkombëtare të drithërave dhe vajit vegjetal, ndërsa një rënie e fundit e çmimit të gazit natyror, një lëndë ushqyese, ka rritur prodhimin e lëndëve ushqyese të kulturave azotike.

Çmimet më të lira të tregtuara ndërkombëtarisht, përfshirë plehrat, do të heqin disa presione mbi kultivuesit.

“Jemi shumë në një pikë kthese. Inputi [kostot] dhe presioni i marzhit për fermerin duket se po lehtësohen ndjeshëm,” tha Michael Magdovitz, analist i drithërave dhe farave vajore në Rabobank.

Burimi: Financial Times; Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë