Futboll

Prindërit e serbit që zgjodhi Kosovën u pushuan nga puna

Zgjedhja e Ilija Iviç, një futbollist 17-vjeçar nga Graçanica për të luajtur me Kosovën U-19, ka shkaktuar zemërim të madh në Serbi, ku autoritetet nuk e njohin kombëtaren e Kosovës, ashtu sikurse nuk e njohin edhe Kosovën si shtet. Drejtuesit e klubit kryeqytetas Flamurtari, ekip ku aktivizohet lojtari, kanë njoftuar Federatën e Kosovës me vendimin e komunës së Graçanicës, për të pushuar nga puna prindërit e djaloshit. Babai i Iviç punonte arsimtar, ndërsa nëna e tij ka qenë e punësuar si shërbyese civile në këtë komunë.

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së, ka dënuar ashpër këtë akt. Drejtuesit e futbollit kosovar kanë deklaruar se përkrahin vendimin e trajnerit Ramiz Krasniqi për të grumbulluar talentin Ivic. Ata kanë kërkuar nga institucionet vendore e ndërkombëtare si dhe nga UEFA e FIFA që të reagojnë fuqishëm në parandalimin e dukurive të tilla diskriminuese që vijnë në vazhdimësi nga shteti serb.

Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar në lidhje me këtë rast. Kurti përmes një postimi në twitter ka thënë që futbollisti i është nënshtruar një ndarje të influencuar nga Beogradi për shkak të vendimit.

I fundit që ka folur për këtë situatë është ish-lojtari i Përfaqësueses së Serbisë, Milan Jovanović, i cili e ka këshilluar të riun të mos pranojë e ftesën, siç e quan ai nga një shtet inekzistent, por të presë Serbinë. “Nëse do të ishte e nevojshme, do të prisja ftesën e vendit tim deri në moshën 33 vjeçare. Për sa kohë që ekziston mundësia, do të prisja Serbinë, kështu duhet të bëjë edhe ai”, tha Jovanović për portalin serb Kurir.

Më Shumë