Politike

Presidenti maqedonas do të takojë Macron për negociatat

Presidenti Stevo Pendarovski do të udhëtojë në Paris javën tjetër dhe do të ketë bisedime me homologun e tij francez Emmanuel Macron. Takimi do të mbahet në margjinat e Forumit të Paqes në Paris në javën tjetër, në përpjekje për të bindur Presidentin francez se Maqedonia e Veriut e meriton hapjen e negociatave.

Dy do të jetë takimi i parë midis Macron dhe një zyrtari të lartë nga Ballkani Perëndimor pasi Franca bllokoi fillimin e bisedimeve të pranimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë muajin e kaluar.

"Presidenti Pendarovski udhëton për në Paris javën tjetër, ku do të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris. Takimi me Presidentin Macron është caktuar për 12 nëntor," tha zëdhënësi i Pendarovskit Biljana Radeva.

Pendarovski pritet të paraqesë argumentet e Macron për nisjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, si dhe të dëgjojë kushtet e presidentit francezë për hapjen e negociatave me Shkupin.

Të hënën, Pendarovski tha se po bënte përpjekje për të siguruar një takim me Macron me shpresën që të dëgjonte më shumë rreth kërkesave të Francës për të filluar bisedimet e pranimit.

Ndërsa disa liderë të BE ishin të rezervuar për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë, por Macron ishte i vetmi udhëheqës në Këshillin Europian që doli kundër hapjes së bisedimeve me Maqedonisë e Veriut.

Macron po insiston në një rishikim të të gjithë procesit të zgjerimit të BE përpara se BE-ja të jetë gati për të filluar bisedimet e anëtarësimit.

Pendarovski do të jetë përfaqësuesi i parë i Maqedonisë së Veriut që do të takojë Macron.

Ai shihet si i përkushtuar në mënyrë të barabartë për integrimin euro-atlantik të vendit fqinj, duke punuar për anëtarësimin në NATO- dhe BE. Zaev tani është përqendruar edhe në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme në prill, të cilat erdhën si pasojë e drejtpërdrejtë e mos hapjes së negociatave.
Ndërkohë, mediat në Shqipërinë kanë aluduar se presidenti francez, Emmanuel Macron mund të vizitojë Tiranën, për të ndjekur nga afër ndeshjen Shqipëri-Francës.
Ende ardhja e Macron nuk është e konfirmuar, por gazetarët francezë janë shprehur se ka shumë gjasa që presidenti i tyre të jetë i pranishëm në Tiranë në 17 nëntor.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë