Lajme

Plazhi i Dhërmiut po tjetërsohet, gurët zëvendësohen më rërë

Në plazhin e Dhermiut, gurët e vegjël po zëvendësohen më rërë, duke u tjetërsuar kështu pamja dhe ekomorfologjia e këtij plazhi. Denoncimi vjen nga Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ku nëpërmjet një video në rrjetin social “Facebook”, duket qartë kur ekskavatorët po marrin gurët.

Duke ju kerkuar ndjese, pasi Forumi yne nuk merret me ceshtjet e mjedisit, per shkak te rendesise se faktit, po postojme se si eshte duke u tjetersuar me eskavator plazhi i Dhermiut, i cili nga plazh trandicionalisht me guralece po kthenet ne plazh rere, duke demtuar pa kthim ekomorfologjine e territorit.

Gepostet von Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore am Freitag, 22. Mai 2020

Më Shumë