Njerez

Peter Shilton dhe milionat e humbura në baste, shpëtohet nga gruaja e tij: 250 mijë euro në muaj!

Ish-portieri legjendar i kombëtares britanike, kishte rrëfyer në vitin 2020 varësinë ndaj bixhozit. Tani gruaja e tij tregon prapaskenat: harxhonte 20 mijë euro në muaj, baste në mes të natës dhe në fshehtësi: Kam pasur një abort spontan

Gazeta Si - Më shumë se njëzet mijë euro në muaj baste. Pa fituar kurrë. Peter Shilton, portieri legjendar i kombëtares së Anglisë, ishte i varur nga bastet.

Ka qenë i tillë – e ka pranuar - për 45 vjet, domethënë nga mosha 20 vjeç, deri në vitin 2015, por nuk kishte mundësi të tërhiqej.

Bëhet fjalë për shpenzimin e një pasurie që në fazën e fundit i kushtoi rreth 250 mijë euro në vit. Ai filloi me kuajt, por arriti deri aty sa vinte bast për gjithçka.

Ish-kampioni 72-vjeçar - një legjendë e vërtetë me më shumë se një mijë ndeshje në Premier Ligë dhe 125 të tjera me fanellën e Anglisë, përfshirë atë të famshmen në Kupën e Botës 1986, në të cilën pranoi golin e Maradonës me "dorën e Zotit" - i është nënshtruar një sprove dhe që nga ajo kohë, ai arriti të dilte nga vorbulla e basteve me ndihmën e gruas së tij të dytë, Stephanie "Steph" Hayward, e martuar me ish-futbollistin britanik në vitin 2016.

Në vitin 2020, katër vjet pas dasmës, ishte Shilton ai që tregoi - në një intervistë për “Daily Mail” - për varësinë e tij që zgjati 45 vjet, natyrisht që u përkeqësua me ardhjen e mundësisë së basteve edhe online, edhe me ekipet e futbollit (ligat dhe federatat) të sponsorizuara nga kompanitë e lojërave të fatit.

“Do të doja t'ju tregoja sa kam humbur, por e vërteta është, nuk e di. Miliona. Me vetëm një kompani kam shpenzuar më shumë se 800,000 paund (950,000 euro). Me kalimin e viteve ndonjëherë kam fituar diçka: një herë kam vënë një bast një mijë paund dhe kam fituar 40,000, por bastvënsi nuk u trishtua nga shuma. I luajta të gjitha përsëri brenda një jave: çdo qindarkë të fituar, e ktheja me këste".

Të dielën, më 7 gusht, Steph – e cila bashkëpunon me Shilton me “Gambling with Lives”, “bixhoz me jetët”, një shoqatë e themeluar nga familjet e njerëzve të varur nga lojërat e fatit – tha në një intervistë të gjatë me BBC, transmetuesi shtetëror anglez, se si ajo u bë e vetëdijshme për varësinë e të dashurit të saj të atëhershëm, duke ofruar detaje të mëtejshme për sëmundjen e tij: “Mendova se ai kishte një të dashur tjetër: ai dilte shpesh nga dhoma për të përdorur telefonin, ishte shumë misterioz. Më pas mendova se ishte sjellje e një zotërie dhe se ai nuk donte të vinte bast para meje, se ishte thjesht një hobi”, tha ish-këngëtarja.

"Megjithatë, një natë e gjeta duke vënë bast në garat australiane të kuajve dhe kuptova se nuk ishte një hobi, se kishte diçka shumë të gabuar: ai po mbrohej dhe mohoi gjendjen e tij".

Ishte viti 2015 dhe po atë vit Peteri i kërkoi Steph, 18 vjet më e re, të martohej me të.

Ajo fillimisht refuzoi pikërisht për këtë varësi. Ajo kishte zbuluar se kishte harxhuar 18 mijë paund në muaj, saktësisht mbi 20 mijë euro, vetëm për baste. Dhe nuk kishte asnjë mundësi për të kontaktuar kompaninë - një nga më të rëndësishmet në skenën britanike dhe më gjerë - në të cilën Shilton kishte hapur llogarinë duke kërkuar për ta kufizuar atë dhe që u injorua në atë kohë.

Tronditja do të kishte shkaktuar gjithashtu një abort për të. Përballë kërcënimit për të filluar të flinin në dhoma të ndara, ish-portieri mori vendimin për të kërkuar ndihmë: “Po humbas dhe kam frikë se mos të humbas edhe ty. E di që kam një problem, do të heq dorë, por duhet të më ndihmosh”, - i tha ai.

Shilton vuajti nga simptomat e tërheqjes nga bixhozi "që zgjasin me muaj", më pas, në vitin 2016 çifti u martua dhe Steph madje fitoi një specializim si terapiste ndaj varësisë dhe gjithashtu punon për Agjencinë e Rikuperimit të Varësisë, në projekte të dedikuara për të drejtën e lojërave të fatit.

Së bashku, ata shkruan një libër: "Saved: Overcoming A 45 years the Gambling Addiction", me një lojë fjalësh midis shpëtimit dhe pritjes.

Sigurisht, Peter po punon gjithashtu për të ndihmuar qeverinë të luftojë problemin.

“Kur ndaloi së luajturi bixhoz, u rinua me dhjetë vjet, mësoi të shijonte jetën, – përfundoi Steph. – Dhe ajo kompani bastesh ka ndryshuar politikat e saj për këtë temë dhe do të pezullojë llogaritë kur ka dyshime për klientët’ ‘jashtë kontrollit’”.

Përshtati: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë