Jete & Stil

Për një lëkurë gjithmonë të freskët dhe të bukur, çfarë duhet të bëni

Imagjinoni që ju keni veshur një kostum të bukur dhe unik që ju përshtatet në mënyrë të përkryer dhe ju bën të dukeni si një yll hollywoodi. Dhë për ta mbajtur sa më gjatë atë kostum , ju i kushtoni shumë vëmendje  mirëmbjatjes, që mos të prisni derisa të marrë njollat ​​dhe vrimat e saj të para. Është e njëjta situatë me mbajtjen e lëkurës tuaj - ju duhet të filloni të kujdeseni për atë kur është ende e freskët.

Më poshtë dëshirojmë t'i ndihmojmë të gjitha gratë  që duan të ndihen të bukura për tërë jetën e tyre, dhe për këtë  arsye kemi gjetur disa udhëzime të shkurtra se si të kujdeseni për lëkurën tuaj pas moshës 25 vjeçare.

Mbani atë që keni

Ju jeni ende e re dhe e bukur dhe nuk keni nevojë për sende kozmetike për të 'dhënë një pamje të shëndetshme', rrudhave të lëmuara, heqjen e lëkurës ose çështje të tjera që shpesh lidhen me lëkurën e plakur. Qëllimi juaj është të ruash freskinë që ju është dhënë nga natyra. Hiqni dor nga produktet kozmetike.

Mos e thahni fytyrën

Çfarë duhet të bëni: Filloni të përdorni artikujt që përmbajnë acidin hialuronik dhe përbërës të tjerë hidratues. Gjithashtu, në çantën tuaj duhet të keni gjithmonë një mjegull të fytyrës. Dhe mos harroni për mbajtjen e një ekuilibri të ujit në trupin tuaj. Nëse keni vështirësi për të kujtuar, njoftimet për smartphones dhe aplikacione të ndryshme (iOS, Android) mund të ndihmojnë shumë. Përveç kësaj, ju mund të merrni veten një monitor në shtëpi për të kontrolluar dhe kontrolluar përmbajtjen e ujit në trupin tuaj.

Mos e prekni

Bukuria juaj i përballon forcat e fuqishme si koha, graviteti, ndotja dhe faktorë të tjerë negativë të jashtëm. Pra, pse ta komplikoni detyrën dhe ta shkatërroni shëndetin e lëkurës tuaj me veten tuaj? Nuk jeni i sigurt nëse e bëni këtë? Kur ishte hera e fundit që prekët fytyrën – kur keni mbështetur mjekrën tuaj në pëllëmbën tuaj?Dhe para se të prekësh fytyrën, dora po mbante telefonin tënd, një timon, ose diçka tjetër, apo jo? Pika kryesore këtu është që ju të sjellë fëlliqur në fytyrën tuaj.

Çfarë duhet të bëni: Hidhni zakonin e prekjes së fytyrës kur nuk është e nevojshme.Mos i fshij sytë. Edhe me duar të pastra - mund të dëmtojë lëkurën në kapak. Mbani jastëkët mëndafshi dhe ndryshoni ato 1-2 herë në javë - ato janë më të mira për fytyrën tuaj se sa pambuku apo saten. Merrni zakonin e mbajtjes së telefonit tuaj në një distancë larg nga fytyra juaj. Çdo manipulim mekanik me lëkurën duhet të kryhet nga një kozmetolog ose ju vetë, por vetëm pasi të konsultoheni me një dermatolog dhe të merrni rekomandimet e nevojshme prej tyre.

Mbroni veten nga dielli.

Pa marrë parasysh sa herë që kozmetologët flasin për dëmin e marrjes së ngjyrës, ka ende disa të dashuruar të lëkurës së bronzit që janë të gatshëm të marrin rrezikun dhe prandaj i thyejnë të gjitha rregullat. Ndërkohë, spektri i UVA, i cili depërton në shtresa më të thella të lëkurës (krahasuar me UVB), mund të hollojë shtresën e lëkurës nëse lëkura i ekspozohet vazhdimisht diellit. Shtresa e lëkurës siguron mbështetjen strukturore për lëkurën. Kur dobësohet derma, shtresa e sipërme e lëkurës, e quajtur epidermë, fillon të zhduket fjalë për fjalë. A nuk jeni ende gati për të ndaluar për rrezitje? Pastaj të paktën përpiquni ta minimizoni rrezikun.

Çfarë duhet të bëni: Mos harroni rregullin kryesor - sapo hija juaj të bëhet më e shkurtër se lartësia juaj, është një sinjal që duhet të fshihet nga dielli.

Sigurohuni që të merrni kozmetikë të mirë që do të përdorni para dhe pasi të dilni jasht.

Rrisni e intensitetit të procedurave të hidratimit me 1,5-2 herë.

Së fundi, mbani ngjyrën natyrale të lëkurës dhe mbrojeni me ndihmën e kapele plazhi.

Hiqni dorë nga zakonet e këqija

Zakonet e këqija quhen të këqija sepse dëmtojnë shëndetin tonë. Dhe meqenëse lëkura jonë është e ndjeshme ndaj ndonjë keqfunksionimi në trup, kjo do të thotë që zakonet e këqija dëmtojnë edhe bukurinë tonë. Pas 25 vjetësh, bëheni një person i pavarur, i cili nuk ka nevojë të dëmtojë veten në mënyrë që të duken të ftohtë, të përshtaten etj. Prandaj, ju duhet të relaksoheni dhe të fokusoheni vetëm në gjërat që janë të mira për ju.

Pastrimi i rregullt.

Shumica prej nesh jetojnë në qytete dhe qytetet na bëjnë të ëndërrojmë për për pastërtinë e ajrit. Në këto kushte, lëkura është një nga faktorët kryesorë që na mbrojnë nga ndotja e ndryshme, mikrobet dhe bakteret gjatë ditës. Gjëja më e mirë që mund të bëjmë për lëkurën tonë është pastrimi me kujdes dhe tërësisht. Pastrojeni me ujë në mëngjes, ritualet e pastrimit të mbrëmjes patjetër duhet t'i kushtohet më shumë vëmendje.

Çfarë duhet të bëni: Lexoni me kujdes përmbajtjen e kozmetikës së spastrimit, përjashtoni artikujt që përmbajnë alkool. Ju duhet gjithmonë të mbani mend për të hequr përbërjen tuaj pa marrë parasysh nëse përdorni pastrimin me shumë faza ose thjesht bëni një pastrim të shpejtë. Gjithashtu, një kozmetolog mund t'ju ndihmojë të zgjidhni një program të përshtatshëm për lëkurën tuaj për të përmirësuar efikasitetin e skincave tuaja. Është e lehtë të zgjedhësh gabimin duke marrë parasysh varietetet në dispozicion të artikujve kozmetikë në ditët e sotme.

Blini produkte Kozmetike me cilësi të mirë

Jini shumë të kujdesshëm dhe të vëmendshëm ndaj gjërave që prekin lëkurën tuaj, sidomos në kozmetikë. Si rregull,  ajo që përdorni në mëngjes qëndron mbi ju gjatë gjithë ditës dhe gjatë gjithë kohës ajo ka një efekt në lëkurën tuaj, qoftë pozitivisht ose negativisht. Kjo varet nga cilësia e kozmetikës që përdorni.

Çfarë duhet të bëni:

Blej kozmetikë sipas parimit

Zgjidhni versione të lehta të bazave ton për një përdorim të përditshëm si lëngje, pluhur i lirshëm etj.

Lani brushat pluhur dhe sponges kozmetikë çdo ditë.

Kontrolloni datën e skadimit të të gjitha sendeve në çantën tuaj kozmetike çdo 6 muaj. Mos u ndjeni keq duke hedhur sendet e skaduara - shëndeti dhe shëndeti i lëkurës suaj janë më të çmuara.

Buzëqeshje

Rrudhat e para që shfaqen në fytyrën tuaj janë një model i emocioneve më të përdorura. Është e lehtë të kuptojmë karakterin e një personi pasi emocionet më të shpeshta të 50 personave rrinë në fytyrë si një maskë. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të mendoni tani për mënyrën se si do të dukni më vonë.

Çfarë duhet të bëni: Për të hequr shprehjet e fytyrës së padëshiruar ju mund të filloni të praktikoni teknikën e relaksimit. Kjo do t'ju ndihmojë të përballoni stresin dhe të relaksoheni në muskujt e fytyrës. Gjithashtu, përpiquni të kontrolloni shprehjen tuaj të fytyrës, mësoni veten të kontrolloni ndjenjat dhe fytyrën tuaj (nëse është e tendosur apo jo) nga koha në kohë. Dhe buzëqeshje! Sa më shumë që ta bëni, aq më të mëdha janë gjasat që do të bëhet zakon tuaj dhe ai buzëqeshje do të qëndrojë me ju për një kohë të gjatë.

Kushtojini vëmendje fytyrës tuaj më shumë se gjërave tjera.

Sigurisht, fytyra jonë është karta jonë e biznesit. Kjo është arsyeja pse shumë shpesh kur ndjekim një qëllim, ne përfundojmë duke u përqëndruar në kujdesin për lëkurën tonë vetëm kur fillojmë të shohuim rrudha në fytyrë. Kujdesi duhet të fillojë që në moshë të hershme.

Çfarë duhet të bëni: Mos harroni se çdo pikë që kemi përmendur këtu nuk ka të bëjë vetëm me fytyrën, por edhe me qafën, dekolucionin dhe duart. Pastroni me kujdes të gjitha këto zonahidratoni ato dhe mbrojeni ato. Bëni gjimnastikë fytyre, kujdesuni për pjesët e dukkshme të trupit tuaj, dhe mos harroni të përdorni doreza shtëpiake kur pastroni shtëpinë tuaj.

Kujdesuni mirë për flokët tuaj.

Një rutinë e duhur dhe e rregullt e kujdesit të flokëve mund t'ju ndihmojë të parandaloni paraqitjen e çështjeve si humbja e flokëve, skajet e ndara, flokët gri të parakohshme dhe zbokthin. Çuditërisht, nuk është vetëm kozmetikë, por edhe zakonet tona që mund të dëmtojnë flokët dhe të na pengojnë të marrim rezultatet e dëshiruara.

Çfarë duhet të bëni: Përfshini më shumë qumështore, dhe perime të papërpunuara në dietën tuaj - ato do t'ju ndihmojnë që flokët tuaj të duken të shëndetshëm.

Zvogëloni sasinë e nxehtësisë që marrin flokët tuaj, përpiquni të shmangni tharësit e flokëve, pjasterin, dhe shiritat e flokëve.

Mbroni flokët nga dielli duke veshur kapele ose duke përdorur sende speciale për mbrojtje nga dielli.

Maskat e flokëve mund të ndihmojnë shumë. Maska që përmbajnë vezë konsiderohen si një nga ato më të thjeshta dhe më të dobishme. Ju mund të përdorni ose një vezë të tërë ose të verdhen e vezez, të ndara - gjithçka varet nga lloji i flokëve tuaj. Nëse jeni duke përdorur një vezë të tërë, përziejeni atë mirë dhe aplikojeni atë në flokë për 20 minuta. Mos e hiqni maskën me ujë të nxehtë. Maskat e vezës duhet të aplikohen jo më shumë se një herë në çdo dy javë.

Stili i jetesës

Nëse doni të ruani freskinë  e lëkurës tuaj për sa kohë të jetë e mundur, ju duhet së pari të kontrolloni zakonet dhe mënyrën e jetesës. Për fat të keq, nuk ka pilulë magjike që do t'ju ndihmojë të fshini shumë vite.

Duhet të kontrolloni gjumin, stresin, duhanin, ushqimet, pasi nuk ka një krem magjik që ju vejn në ndihmë nëse ju nuk iu kushtoni vëmendje gjërave që përmendëm më sipër.

Gjithashtu nuk ka ndonjë krem ​​magjik që do të forcojë përsëri lëkurën e dëmtuar nga rrezet ultravjollcë dhe traumatizuar nga ashpërimi. Kujdesi për veten nuk është e vështirë nëse e bën atë një zakon të përditshëm.

Çfarë duhet të bëni: Duaje trupin tuaj, kujdesuni për të dhe zbukuro botën me shkëlqimin e buzëqeshjes suaj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë