Politike

PD pro Metës: Akti i duhur ndaj Dvoranit, hetim sa më i shpejtë

Partia Demokratike mbështet padinë penale të bërë nga presidenti Ilir Meta ndaj kryetarit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësisë, Ardian Dvorani. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi në një reagim për median thekson se k allëzimi penal i Presidentit të Republikës ndaj Kryetarit të KED është akti i duhur në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese.

"Me veprimet e tij në shërbim të partisë në pushtet, Ardian Dvorani ka minuar ligjshmërinë dhe besueshmërinë e Gjykatës Kushtetuese.  Partia Demokratike beson se një hetim i shpejtë, i plotë dhe i pavarur  i shkeljeve të ligjit nga Ardian Dvorani, është një gur themeli për rikthimin e besimit tek drejtësia.  Nga veprimet e prokurorisë do të varet, nëse shqiptarët mund të besojnë akoma se Reforma në Drejtësi nuk u bë që sistemi të kontrollohet nga Edi Rama, por për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë së politikanëve dhe zyrtarëve të korruptuar dhe për të trajtuar shqiptarët si të barabartë para ligjit", theksoi Bardhi.

Opozita e ka cilësuar mënryën se si mazhoranca po trajton çështjen e anëtares Xhaferllari dhe të caktimin Arta Vorpsit si një tentativë për të kapur pushtetin gjyqësor. Vetë Basha pati deklaroi se me caktimin e Vorpsit si anëtare, PS kërkon të ketë nën kontroll këtë gjykatë në momentin kur do të shqyrtohet çështja e zgjedhjeve të 30 qershorit, ligjshmëria e këtij procesi.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë